Koruna v závěru týdne stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Koruna v závěru pracovního týdne stagnovala k euru, kolem 17:00 se obchodovala za 26,69 Kč/EUR. Vůči dolaru dnes česká měna oslabila oproti předchozímu závěru o šest haléřů na 23,86 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes zakončila téměř beze změny. Index PX klesl o 0,03 procenta na 927,97 bodu. Proti poklesu bank působil růst akcií O2 a PFNonwovens.

"Česká koruna dnes proti euru mírně posilovala, ale během odpoledních hodin se vrátila k úrovním poblíž 26,69 Kč/EUR," uvedl analytik Komerční banky Michal Brožka. "Koruna v závěru týdne pokorně stagnovala u hladiny 26,67 Kč/EUR. Naopak euro dnes k dolaru mírně posiluje na 1,124 USD/EUR," poznamenala ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Pražská burza dnes zakončila téměř beze změny. Index PX klesl o 0,03 procenta na 927,97 bodu. Proti poklesu akcií bank působil růst cenných papírů telekomunikační společnosti O2, výrobce netkaných textilií PFNonwovens a dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Pražská burza po většinu obchodního dne rostla podobně jako globální akciové trhy, ale před závěrem obchodního dne postupně o své zisky přišla, uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. Podporu podle něj burzy našly v oznámení Číny, že dodrží dohodu o zvýšení nákupů zemědělských komodit z USA, a také v jednání představitelů Evropské unie o stimulech pro ekonomiku.

Z bankovních emisí dnes v Praze nejvýrazněji klesla Erste Bank o 1,73 procenta na 581 korun. Moneta Money Bank ztratila 0,36 procenta na 55,60 koruny a Komerční banka odepsala 0,17 procenta na 581 Kč. Rostly naopak akcie pojišťovny VIG o 0,28 procenta na 531 korun.

Vzhůru se vydaly cenné papíry O2 o 3,50 procenta na 222 korun a akcie PFNonwovens o 1,42 procenta na 714 korun. Cenné papíry Avastu vzrostly o 1,32 procenta na 150,05 koruny. "Avast bude od pondělí 22. června zařazen do hlavního indexu londýnské burzy FTSE100, takže investoři sledující tento index budou v pátek ke konci obchodní seance přehodnocovat své portfolia," podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Akcie energetické společnosti ČEZ dnes zůstaly na 488 korunách.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,70 26,69
Kč/USD 23,80 23,86

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne nepatrně oslabily o 0,3 pct.

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily, index PX klesl o 0,3 procenta na 928 bodů. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší propad postihl akcie mediální skupiny CME, nárůst zaznamenaly akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie oslabily o téměř tři procenta.

"Uplynulý týden investoři sledovali komentáře z americké centrální banky Fed, informace o dalším fiskálním balíčku v USA, epidemiologický vývoj a květnová makrodata z USA. Akciové indexy vykázaly růst o 3,5 procenta v případě amerického indexu S&P 500. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 rostla o 2,3 procenta. Domácí index PX zaostal za ostatními indexy," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Za poklesem indexu stály hlavně akcie Erste banky, které oslabily za týden o 4,66 procenta a nepomohl ani týdenní pokles akcií ČEZ o 0,51 procenta a akcií Moneta o 3,31 procenta, řekl ČTK makléř Wood & Comapny Ronald Schubert. Objemy obchodů byly podle něj spíše průměrné, pouze pátek se vymykal průměru, kdy se na burze obchodoval objem 1,2 miliardy korun. Hlavním důvodem vyšší obchodní aktivity bylo převážení indexů PX a CECE, dodal.

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byla společnosti Avast, která přidala pět procent na 150,1 Kč. Společnost byla zařazena do prestižního indexu FTSE 100. To sebou nese zájem většího množství investorů, což přináší i zvýšené objemy a potenciální cenovou rozkolísanost.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla CME s propadem o 5,8 procenta na 85,3 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Podle Vaníčka nelze vyloučit, že někteří účastníci trhu mohou spekulovat opětovně na možnost nedokončení transakce s PPF.

Pro příští týden se investoři zaměří na další makroekonomická data za květen v USA a na epidemiologický vývoj. Další data by měla potvrzovat postupné oživování téměř zamrzlé ekonomiky kvůli pandemii. "Očekáváme, že nadcházející týden by mohl být relativně klidnější," odhadl Vaníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď