Koruna v závěru týdne posilovala vůči euru i dolaru

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru týdne posilovala. Podpořila ji příznivá data o únorových maloobchodních tržbách v ČR, pomohla také informace o růstu průmyslové výroby v Německu. Vůči euru dnes česká měna zpevnila o šest haléřů na 25,63 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o sedm haléřů na 22,82 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,06 pct. na 1086,09 bodu. Posílení si připsala například Erste, ztrácel naopak třeba Stock.

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v ČR v únoru zrychlily meziroční růst na 5,1 procenta z revidovaných lednových 4,9 procenta. "Tržby překvapily silnějším růstem, než očekával i nejvyšší tržní odhad," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Výroba německého průmyslu v únoru po období poklesů a stagnace stoupla o 0,7 procenta a zmírnila tak obavy ze zpomalování největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu, který upravil směrem vzhůru lednový údaj, a to z původně hlášeného poklesu 0,8 procenta na 0,0 procenta.

"Pozitivně mohla domácí měna vnímat také zápis z jednání ČNB, který ukázal, že centrální bankéři sice nyní nespěchají s vyššími sazbami, ale stále vidí prostor pro jejich zvýšení," sdělil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Pražská burza dnes stagnovala, index PX stoupl o 0,06 procenta na 1086,09 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Posílení si připsaly například akcie bankovní skupiny Erste. Naopak ztráty postihly třeba cenné papíry výrobce lihovin Stock. Podle analytiků poznamenalo akcie Stocku oznámení plánovaného zvyšování spotřební daně z lihovin.

Oslabující akcie dnes na pražské burze mírně převažovaly. Ze 13 hlavních emisí posílilo pět. Mezi posilujícími ale byly akcie Erste a ČEZ, které tradičně patří k emisím, s nimiž se obchoduje v největších objemech. Akcie Erste si zároveň připsaly nejvýraznější růst z hlavních emisí, a to o 1,72 procenta na 884,60 koruny. Cenné papíry ČEZ zdražily o 0,56 procenta na 540 korun. Akcie Erste a ČEZ tak vyvažovaly ztráty nejobchodovanější emise, cenných papírů Komerční banky. Ty zlevnily o 0,32 procenta na 939 korun.

Největší ztráty zasáhly firmu Stock, jejíž akcie oslabily o 3,68 procenta na 65,40 koruny. "V průběhu dne se objevily informace o návrhu ministerstva financí na zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků, alkoholu a hazardu. Vzhledem k tomu, že návrh obsahuje relativně skokové navýšení daně, tak dnes dopadla nejhůře likérka Stock Spirits," uvedl analytik Komerční banky Jiří Kostka. Ztrácely i cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR, a to o 1,16 procenta na 15.320 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,69 25,63
Kč/USD 22,89 22,82

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,1 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když index PX přidal 1,1 procenta na 1086,1 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím výrobce bankovní skupiny Erste, naopak nejvíce oslabily akcie likérky Stock Spirits. Předcházející týden české akcie oslabily o půl procenta.

"První dubnový týden se trh věnoval stále brexitu. Zámořské indexy nadále pozitivně reagovaly na informace ohledně možného přiblížení ukončení obchodního sporu USA s Čínou a například index Dow Jones přidal 1,9 procenta. Německý DAX přijal pozitivně data z německé průmyslové produkce a čínských předstihových ukazatelů. Celkově za týden přidal 4,2 procenta. Domácí burza rovněž držela krok," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Erste Group, které posílily o 5,3 procenta na 884,6 Kč. V případě Erste je sledované dění v Rumunsku, které ze začátku roku uvalilo bankovní daň. Následný tlak investorů, lokálních a evropských institucí a dalších zainteresovaných stran vedla k úpravě, která znamená výrazné snížení finálního dopadu vůči původnímu návrhu. Samotná ochota k jednání a faktickému snížení zamýšlené daně je pro akcii pozitivní.

Naopak nejhůře se dařilo akciím Stock Spirits, které oslabily o 3,8 procenta na 65,4 Kč. U společnosti nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Z obchodního pohledu je u firmy patrný silnější prodejce, uvedl Vaníček. Dnes ale akcie firmy negativně reagovaly na oznámení ministerstva financí o plánovaném zvyšování spotřební daně z lihovin.

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání Evropské centrální banky, nicméně žádné významnější informace se neočekávají. Trh tak přesune svůj zájem na výsledkovou sezonu za první čtvrtletí. "Pro příští týden jsme mírnými optimisty, protože by mohla doznívat pozitivní nálada ze správ ohledně obchodního sporu USA a Číny," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď