Koruna v úvodu týdne oslabila, k euru ztrácí své letošní zisky

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Koruna v úvodu týdne oslabila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala na 26,24 Kč/EUR a na 21,59 Kč/USD. Proti pátečnímu podvečeru tak vůči jednotné evropské měně ztratila osm haléřů a vůči americké měně 20 haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Index PX oslabil o 0,35 procenta na 1071,71 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu a Komerční banky.

Kurz koruny k euru se tak podle Františka Táborského z Komerční banky vrátil na hodnoty ze začátku roku. "V neprospěch ji hrají jak nižší tržní úrokové sazby, tak i nelepšící se pandemická situace v zemi," uvedl. Dodal, že dnešní zhoršení nálady na globálních trzích tak ukončilo poslední faktor, který bránil koruně v oslabení.

Také podle Vladimíra Pikory z Next Finance se dá očekávat, že čím bude ve světě větší pesimismus, tím bude koruna slabší a obráceně. "Z většího nadhledu se ale nic neděje. 50denní průměr činí 26,32 Kč/EUR, takže stále můžeme korunu označit za silnou," doplnil.

Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Index PX dnes oslabil o 0,35 procenta na 1071,71 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu a Komerční banky. Výraznějšímu poklesu indexu bránil hlavně ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes oslabil vůči oběma hlavním světovým měnám.

Z tuctu emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX dnes polovina uzavřela obchodování se ziskem. Nejlépe si vedly akcie České zbrojovky, které posílily o deset procent na 330 Kč za kus. Podle makléře Fio banky Josefa Dudka tak reagovaly na pokrok v jednáních o převzetí amerického výrobce zbraní Colt.

V plusu dnes zakončily také cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,48 procenta na 547 korun. Žádný další z hlavních titulů burzy už si dnes více než jednoprocentní posílení nepřipsal.

Naopak více než dvouprocentní pokles zaznamenala emise technologické společnosti Avast. Závěrečných 156,20 Kč za akcii byl o 2,13 procenta níže než při ranním otevření burzy.

V červených číslech dnes uzavřely také všechny tři bankovní emise obchodované na pražské burze. Nejvýraznější pokles postihl cenné papíry Komerční banky, které odevzdaly 1,4 procenta. Akcie Monety ztratily 0,56 procenta a emise bankovní skupiny Erste uzavřela s tzv. červenou nulou.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,16 26,24
Kč/USD 21,39 21,59

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 -7°C

Celá předpověď