Koruna uzavřela k euru nejsilnější za poslední téměř čtvrt rok

foto Bankovky eur a koruny.

Praha - Koruna dnes uzavřela obchodovaní vůči euru na nejsilnější úrovni od začátku září. Kolem 17:00 se česká měna obchodovala za 26,33 Kč/EUR, byla tak o čtyři haléře silnější než při předchozím závěru. Vůči dolaru koruna naopak mírně oslabila, a to o tři haléře na 22,28 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň skoro za půl roku. Index PX dnes stoupl o 1,39 procenta na 955,22 bodu. Nahoru ho táhly akcie bank.

K posílení vůči jednotné evropské měně napomohl koruně optimismus na světových trzích, vyvolaný nadějnými zprávami o vývoji očkování proti nemoci covid-19, uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. "Pokud budou přicházet další optimistické zprávy ohledně vakcíny, může zpevnit až ke hladině 26,00 CZK/EUR," odhadl.

Že by se kurz dostal pod 26 korun za euro, Pikora pochybuje. "Opodstatněná by naopak byla korekce ke slabším hodnotám," dodal.

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX dnes stoupl o 1,39 procenta na 955,22 bodu. Vyšší byl naposledy 8. června. Nahoru dnes burzu táhlo především posílení akcií bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Index pražské burzy letos na začátku března, kdy se objevily v Česku první případy nemoci covid-19, začal prudce oslabovat. Propadl se za dva týdny z více než tisícovky na 690 bodů. S postupným uvolňováním opatření proti koronaviru se do léta burze povedlo většinu ztrát smazat, ale s nástupem druhé vlny epidemie na podzim se zase propadla až na zhruba 840 bodů na přelomu října a listopadu. V poslední době nárůst případů covidu-19 opět zvolňuje, a s tím již zhruba dva týdny burza zase postupně sílí.

K dnešnímu růstu pomohly především posilující bankovní emise, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Druhý největší objem obchodů a nejvýraznější posílení z hlavních emisí si připsaly cenné papíry Moneta Money Bank, které zdražily o 3,68 procenta na 67,70 koruny. Akcie Komerční banky, které dosáhly největšího objemu obchodů, zpevnily o 0,87 procenta na 581 korun. Také akcie bankovní skupiny Erste si polepšily, a to o 0,68 procenta na 622,60 koruny.

Posílení však dnes dosáhly téměř všechny hlavní emise pražské burzy. Pouze akcie operátora O2 postihlo mírné oslabení, když zlevnily o 0,21 procenta na 238,50 koruny.

"Pozitivním faktorem zůstávají zprávy o vakcínách, a to jak oznámení dalšího účinného preparátu od AstraZenecy, tak hlavně zpráva o možné dostupnosti prvních dávek kolem poloviny prosince," uvedl k posilování akciových trhů analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. "Přidat můžeme také relativně slibný vývoj nákazy, podle nás snižující riziko nových restriktivních opatření," doplnil.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,37 26,33
Kč/USD 22,24 22,28

 

Zdroj: Patria Online

dto jw

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 18. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď