Koruna umazala vůči euru páteční zisky, oslabila na 25,73 Kč/EUR

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes vůči euru smazala část svého pátečního posílení, když oslabila o čtyři haléře na 25,73 Kč/EUR. K dolaru dál zpevňovala, polepšila si o pět haléřů na 22,76 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX si dnes připsal 0,54 procenta na 1063,9 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s Avastem.

"Domácí měna korigovala své posilování z konce týdne, kdy profitovala z velmi dobrých výsledků hrubého domácího produktu za poslední čtvrtletí," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dnešní obchodování podle něj žádné nové statistiky z ekonomiky neovlivnily.

Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory koruně nepomohlo zlepšení ratingu Maďarska ani to, že byl premiér Andrej Babiš opět zvolen šéfem ANO. "Ani jedno totiž nezaskočilo," podotkl.

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX si dnes připsal 0,54 procenta na 1063,9 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s emisí technologické společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

"Vývoj byl poměrně poklidný, když se index na mírně vyšší hodnoty posunul krátce po otevření a bez výraznějších výkyvů se zde držel po celý den," charakterizoval dnešní obchodování makléř Fio banky David Brzek. Částečným důvodem nižší obchodní aktivity podle něj byly zavřené akciové trhy v USA, což ovlivňovalo aktivitu po celé Evropě.

Z 12 titulů, které mají vliv na hodnotu indexu PX, jich dnes posílilo osm. Další dva ukončily burzovní seanci se stejným kurzem, s jakým ji zahájily. V minusu skončily pouze akcie rakouské pojišťovny VIG a textilky PFNonwovens.

V čele žebříčku růstových titulů se dnes usadily cenné papíry společnosti Avast, které zdražily o 1,71 procenta na 89 korun za kus.

Dařilo se také nápojářské společnosti Kofola. Její akcie zpevnily o 1,34 procenta na 303 korun. Více než jednoprocentní zisk si připsaly ještě cenné papíry mediální skupiny CME a likérky Stock.

Z bankovních titulů si nejlépe vedla Moneta. Její akcie zdražily o 0,72 procenta na 76,65 koruny.

Naopak do červených čísel se dnes dostaly akcie rakouské pojišťovny VIG. Jejich závěrečná cena 555,50 koruny byla o 0,36 procenta nižší než při ranním otevření burzy. O necelého půl procenta zlevnily akcie textilky PFNonwovens.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,69 25,73
Kč/USD 22,81 22,76

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď