Koruna stagnovala vůči euru, k dolaru oslabila o 15 haléřů

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve čtvrtek stagnovala k euru, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,73 Kč/EUR. Středeční zvýšení úrokových sazeb tak českou měnu příliš neovlivnilo ani dnes. Podle analytiků je to tím, že navýšení trhy očekávaly a měly ho již zahrnuté v ceně. Vůči dolaru koruna oslabila o 15 haléřů na 23,50 Kč/USD. Pražská burza ve vleku západoevropských trhů oslabila.

Bankovní rada ČNB ve středu zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Takto vysoko byla naposledy v roce 1999. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

"Trhy nyní spíše vyčkávají, jak se bude projevovat bankovní rada České národní banky v novém složení pod vedením Aleše Michla," uvedl dnes analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Michl je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb.

Podle Tupého je ale možné, že sazby bude zvyšovat i rada pod Michlovým vedením. Inflace za červen se totiž může dostat až k 18 procentům. "Pak zřejmě i nová bankovní rada bude nucena sáhnout po dalším navýšení základní úrokové sazby, přibližně o 50 bazických bodů," dodal Tupý.

Pražská burza ve čtvrtek následovala západoevropské akciové trhy a oslabila. Index PX ubral 2,21 procenta na 1278,65 bodu. Víc než pět procent ztratily akcie Erste Bank, klesaly také další banky a akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.

Na západoevropských burzách zůstala středeční negativní nálada, když pokračující obavu z hospodářské recese umocňují nižší dodávky plynu z Ruska, uvedl makléř Fio banky Josef Dudek. "Taktéž pražská burza tak prohloubila středeční ztráty," dodal.

Právě obavy z recese dostaly pod tlak akcie bank, upozornil Dudek. Cenné papíry Erste Bank zlevnily o 5,12 procenta na 641,60 koruny, Komerční bance klesly o 1,65 procenta na 686 korun a Monetě Money Bank o 1,14 procenta na 77,90 Kč. Akcie pojišťovny VIG zakončily slabší o 2,35 procenta na 540 korun.

Cenné papíry ČEZ odevzdaly 1,86 procenta na 1158 korun, během dne ale přechodně ztrácely i víc než pět procent. "ČEZ zaznamenal volatilní vývoj po včerejším (středečním) prohlášení premiéra (Petra Fialy, ODS), že stát chce odkoupit klíčové elektrárny v zemi," podotkl Dudek.

Proti vývoji trhu se vydaly akcie dodavatele antivirových programů Avast. Posílily o 3,31 procenta na 153 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Čtvrtek kolem 17:00

Kč/EUR

24,73

24,73

Kč/USD

23,35

23,50

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď