Koruna stagnovala k euru i dolaru, roztržka s Ruskem na kurz nemá vliv

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna ve čtvrtek stagnovala k euru i dolaru. Obchodování zakončila na úrovních středečního závěru 25,85 Kč/EUR a 21,50 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pokračující diplomatická roztržka ČR s Ruskem podle analytiků na kurz nemá vliv. Pražská burza stagnovala, dařilo akciím ČEZ, Avastu či O2, naopak finance ztratily.

"Koruna se i dnes držela poblíž 25,85 Kč/EUR, kam se za minimální aktivity na trhu dostala již v průběhu středečního obchodování," podotkla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. "Korunu tedy neovlivnila ani Evropská centrální banka (ECB), ani oznámení české vlády, že ruská ambasáda se musí 'smrsknout' na velikost české," uvedli analytici Next Finance.

ČR a Rusko si v posledních dnech vzájemně vypovídají diplomaty kvůli informacím českých tajných služeb o zapojení ruské vojenské rozvědky GRU do explozí v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. ECB dnes podle očekávání ponechala svoji mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn a nadále poskytuje eurozóně zasažené pandemií rekordní podporu.

České měně se na silnější úrovně zatím nedaří prorazit navzdory výraznému růstu domácích tržních úrokových sazeb, uvedla Steckerová. Na slabších úrovních korunu drží oslabující euro, doplnila.

Burzovní index PX ve čtvrtek stoupl o pouhé dvě setiny na 1092,33 bodu. Z předních emisí se dařilo energetické společnosti ČEZ, se ziskem uzavřela i technologická firma Avast či operátor O2. Naopak růstu indexu bránily ztráty finančních titulů, především tuzemských bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

"Pražská burza se po většinu seance pohybovala v kladném teritoriu, nicméně nakonec zakončila pouze s nepatrným přírůstkem," podotkl Josef Dudek z Fio banky.

Cenné papíry ČEZ si polepšily o 1,44 procenta, podle Dudka denní zisky navýšil ještě v závěrečné aukci a nakonec uzavřel na 599 korunách. Telekomunikační společnost O2 si připsala 1,32 procenta na 269 korun a Avast získal 0,39 procenta, jeho akcie zdražily na 142,95 Kč. Z menších emisí si výraznější zisky připsala tabáková společnost Philip Morris, jejíž akcie se zhodnotily o 1,83 procenta na 14.480 korun.

Naopak brzdou vývoje se staly finanční tituly. Komerční banka odepsala téměř dvě procenta a Moneta Money Bank 1,6 procenta, končily na 650, respektive 80 korunách. Rakouské finanční tituly zaznamenaly menší ztráty. Pojišťovna VIG přišla o 0,34 procenta na 578 korun a Erste Bank o 0,14 procenta na 734 korun.

Kurz české měny:

Kč/EUR 25,85 25,85
Kč/USD 21,50 21,50

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď