Koruna si polepšila k euru i dolaru o haléř, burzu táhl ČEZ

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna si v úvodu týdne nepatrně polepšila k oběma hlavním světovým měnám. V 17:00 se obchodovala na 25,45 Kč/EUR a na 20,66 Kč/USD, proti pátku tak posílila vůči euru i dolaru shodně o haléř. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza navázala na růst z konce minulého týdne.

Na středoevropských devizových trzích panovala dnes podle Jana Vejmělka z Komerční banky spíše pesimistická nálada, největších ztrát dosáhl polský zlotý. "Ztráty zlotého a částečně i forintu zabránily tomu, aby si česká koruna polepšila a výrazněji zkorigovala ztráty z minulého týdne. I když se kurz snažil dostat pod hladinu 25,45 Kč/EUR, definitivně se tuto hladinu prolomit nepodařilo," podotkl Vejmělek.

K tomu, aby ji pokořila, bude potřebovat dostatečně silný fundament, kterého se jí ale zatím nedostává, doplnil Jan Berka z Roklenu.

Kurz nereagoval podle Vladimíra Pikory z Next Finance ani na dění na Slovensku, kde ministr vnitra Robert Kaliňák ohlásil svou rezignaci. Situace se tím však nezpřehlednila, slovenská krize tedy pokračuje a nejistot přibývá, to finanční trhy nemají rády, dodal Pikora.

Burzovní index PX v pondělí posílil o 0,4 procenta na 1128,13 bodu. Dařilo se hlavně akciím společnosti ČEZ. Naopak více než čtyři procenta ztratila emise sázkové kanceláře Fortuna. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Cenné papíry energetické společnosti ČEZ byly dnes nejobchodovanějším titulem pražské burzy. Jejich cena vzrostla téměř o půl druhého procenta na závěrečných 512,50 koruny. Podle makléře Fio banky Josefa Dudka těžil ČEZ z růstu, který v Evropě vyvolalo víkendové oznámení společnosti RWE o prodeji jejího většinového podílu v německé energetické společnosti Innogy konkurenční firmě E.ON.

Na pražské burze se dnes dařilo také emisím plzeňské likérky Stock nebo telekomunikační společnosti O2 Czech republic. Akcie Stocku posílily o 1,46 procenta na 76,20 Kč, cenné papíry O2 zdražily o 1,44 procenta na 282 korun.

Z finančních titulů si dnes na burze nejlépe vedla pojišťovna VIG. Její akcie zdražily o více než půl procenta na 678 korun.

Do červených čísel se z hlavních titulů dostaly zejména Fortuna a Pegas. Akcie středoevropské sázkové společnosti Fortuna zlevnily o 4,1 procenta na 187 korun. Emise textilky Pegas odepsala 2,45 procenta na závěrečných 876 Kč za akcii. Podle makléře Dudka akciím Fortuny uškodila páteční zpráva, že fondy Templeton prodaly svůj podíl ve Fortuně, čímž se otevřela cesta k vytěsnění zbylých minoritních akcionářů sázkové společnosti.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,46 25,45
Kč/USD 20,67 20,66

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď