Koruna si polepšila k dolaru, k euru stagnovala

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna od čtvrtečního podvečera posílila k dolaru o 20 haléřů a v pátek kolem 17:00 se obchodovala za 22,10 Kč/USD. Vůči euru koruna stagnovala na úrovni 25,88 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza smazala část svých čtvrtečních ztrát.

Koruna se podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové "svezla" s posilováním eura vůči dolaru. "I nadále platí, že domácí měna zůstává spíše ve vleku dění na globálních trzích, než že by jí nějak významněji ovlivňovaly domácí faktory," domnívá se.

Další posilování eura k dolaru by podle Steckerové mohlo zvýšit zájem investorů o regionální měny. "Strach z obchodních válek však ze scény hned tak nezmizí, a tak je zde riziko, že páteční posilování eura vůči dolaru, a tím i středoevropských měn, může mít jepičí život," upozornila Steckerová.

Burzovní index PX v pátek stoupl o 0,1 procenta na 1084,97 bodu. Z hlavních emisí si nelépe vedly Philip Morris a Avast. Naopak oslabily akcie pojišťovny VIG a ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Páteční aktivita na burze byla podle makléře Fio banky Pavla Hadrouška prázdninová. "Na žádném titulu neproteklo přes 100 milionů korun," uvedl.

Z hlavních emisí si nejlépe vedl Philip Morris. Akcie výrobce cigaret posílily o 1,32 procenta na závěrečných 15.300 Kč. Cenné papíry Avastu si polepšily o 0,74 procenta na 68,50 Kč. Akcie Unipetrolu zdražily o 0,27 procenta navzdory tomu, že dnes firma oznámila meziroční pokles čistého zisku za první pololetí o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo výsledky loni.

Ztrátu vykázaly akcie rakouské pojišťovny VIG, které odepsaly 1,7 procenta na 607 korun. V minusu byla také energetická společnost ČEZ, když její emise oslabila o 0,17 procenta na 576 Kč za akcii.

Za celý uplynulý týden akcie mírně posílily, když index PX stoupl o 0,02 procenta na 1085 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se dařilo akciím společnosti TMR, největší propad zaznamenaly akcie technologické společnosti Avast. Předchozí týden akcie posílily o 0,7 procenta.

"Velkým tématem minulého týdne byl rozjezd výsledkové sezony v USA a její start v Evropě," uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Největší propad na pražské burze zaznamenaly akcie Avastu, které ztratily 2,84 procenta na 6805 korun. Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace a akcie podle Trampoty pravděpodobně jen korigovaly růst v předchozím týdnu.  

Naopak nejvíce rostly akcie TMR, které přidaly 2,1 procenta na 725 korun. Ani u této společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Akcie elektrárenské společnosti ČEZ byly tento týden druhé nejvíce rostoucí. Titul přidal 1,41 procenta na 576 korun.

Příští týden budou investoři nadále reagovat na přestřelky obchodních válek mezi USA, Čínou a EU. "Vedle toho bude v USA vrcholit výsledková sezona, kdy výsledky zveřejní většina velkých firem, jako je Amazon nebo Facebook. Současně se výsledková sezona naplno rozjede i v Evropě," uvedl Trampota. v Česku představí příští týden pololetní výsledky například mediální skupina CME nebo O2.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,88 25,88
Kč/USD 22,30 22,10

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 21. října 2018

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď