Koruna si mírně polepšila k euru, investoři čekají na údaje o inflaci

foto Peníze - bankovky - dolary - eura - koruna.

Praha - Koruna v pátek stagnovala k dolaru a mírně zpevnila vůči euru. K jednotné evropské měně posílila od čtvrtečního podvečera do dnešních 17:00 o dva haléře na 24,69 Kč/EUR. Kurz ve vztahu k dolaru se nezměnil, zůstal na 23,05 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza stagnovala, ztrácely akcie společnosti ČEZ.

"Česká koruna v uplynulém týdnu zafixovala svou pozici v pásmu 24,60 až 24,70 CZK/EUR," uvedl analytik společnosti Purple Trading Jaroslav Tupý. Nejbližším impulsem, který může s kurzem koruny pohnout, budou podle něj až údaj o květnové inflaci. Statistici ho zveřejní 10. června. Tupý očekává, že květnová inflace přesáhne 15 procent, a bankovní rada České národní banky ještě naposledy pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka zvedne základní úrokovou sazbu.

"Pak ale nastane vyčkávací období pod novým guvernérem Alešem Michlem a to může působit na korunu spíše negativně," poukázal analytik. V krátkodobém a střednědobém horizontu proto podle něj nelze předpokládat posílení koruny, spíše udržení současných pozic nebo mírné oslabení.

Burzovní index PX v pátek sice klesl, ale jen o 0,02 procenta na 1310,33 bodu. Akcie energetické firmy ČEZ, s nimiž se obchodovalo v největším objemu, ztrácely. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z deseti hlavních emisí pražské burzy čtyři oslabily a čtyři posílily. U dvou zbývajících se cena nezměnila. Mezi oslabujícími byla i nejobchodovanější emise, akcie ČEZ. Odepsaly 0,46 procenta na 1085 korun. Nejvýraznější zlevnění postihlo cenné papíry Moneta Money Bank, a to o 1,02 procenta na 78 korun.

Mezi posilujícími byla druhá nejobchodovanější emise, akcie Komerční banky. Zdražily o 1,11 procenta na 730 korun. Největšího nárůstu dosáhly cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které posílily o 1,62 procenta na 564 korun.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily. Index PX klesl o 2,5 procenta na 1310,3 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší pokles postihl cenné papíry skupiny ČEZ. Největší růst naopak zaznamenaly akcie zbrojovky Colt. V předchozím týdnu akcie na pražské burze přidaly 3,6 procenta.

"Index PX tak odevzdal velkou část zisků z minulého týdne. Dolů ho táhla hlavně korekce akcií energetické společnosti ČEZ, jejíž akcie oslabily o 7,5 procenta. Vliv mělo také technické oslabení banky Erste a pojišťovny VIG. Jejich akcie se v pondělí poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu," uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Akcie skupiny ČEZ během týdne odepsaly 7,5 procenta a zakončily na ceně 1085 korun. To, že přijde korekce, se dalo čekat, neboť jejich růst minulý týden byl velmi výrazný. Proti minulému týdnu zlevnily také akcie rakouských finančních titulů. U nich ale jde o oslabení technické. Erste proti minulému pátku odepsala 1,37 procenta na 718 korun a VIG 1,91 procenta na 564 korun.

Rostly akcie Komerční banky, které posílily o 0,48 procenta na 730 korun. Nejvíce ze všech titulů indexu podražily akcie zbrojovky Colt CZG. Vzrostly o 6,71 procenta na 620 korun, a to hlavně díky čtvrtečnímu růstu o více než čtyři procenta, ve čtvrtek ráno společnost prezentovala solidní výsledky hospodaření za první kvartál roku.

V nadcházejícím týdnu se budou investoři věnovat především makrodatům a pak technickému převážení indexů MSCI, které bude v úterý. Vedle toho bude trh sledovat již tradiční témata jako vývoj na Ukrajině a v Číně. "Celkově zůstáváme nadále obezřetní s tím, že makrodata mohou vnést více světla do ekonomického vývoje a odhadu výhledu měnové politiky," upozornil analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 24,71 24,69
Kč/USD 23,05 23,05

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 2. července 2022

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď