Koruna se vrátila na 25,58 Kč/EUR, výrazněji oslabila vůči dolaru

foto Peníze - bankovky - koruna - stokoruna - americký dolar. Ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes smazala čtvrteční posílení a vrátila se na středeční závěrečnou hodnotu, když oslabila o dva haléře na 25,58 Kč/EUR. Vůči dolaru ztrácela spolu s eurem, klesla zhruba o 30 haléřů na 22,37 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza popáté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,54 procenta na 1073,40 bodu. Dolů burzu táhl hlavně pokles akcií bankovní skupiny Erste.

Středoevropské měny se dnes svezly dolů spolu s eurem, jehož kurz proti dolaru se propadl na nejslabší hodnotu od července 2017, uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. "Nejvíce se ctí z dnešního dne vyšla česká koruna, i ta si ale o 0,15 procenta pohoršila," dodala s poukazem na odpolední hodnotu 25,62 Kč/EUR.

Podle Jiřího Cihláře a Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance se česká měna neubránila zvýšené nervozitě na trzích. Její dnešní oslabení je ale spíše symbolické. "Koruně pomáhá, že má za zády vyšší úrokové sazby ze strany České národní banky. Bez nich by byly její ztráty větší," dodali.

Vůči dolaru česká měna oslabila společně s eurem, které podle analytiků poslaly dolů obavy z dopadů oslabující turecké liry na evropské banky. "Podle Banky pro mezinárodní platby jsou největšímu riziku spojenému s tureckou lirou vystavené banky španělské, francouzské a italské," uvedla Junicke.

Pražská burza popáté v řadě oslabila. Index PX dnes klesl o 0,54 procenta na 1073,40 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste, které zaznamenaly největší objem obchodů a nejvýraznější propad z hlavních emisí burzy. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Obchody s akciemi Erste dnes tvořily zhruba třetinu objemu všech obchodů na pražské burze. Akcie bankovní skupiny zároveň zlevnily nejvíce ze 14 hlavních emisí, a to o 2,84 procenta na 911,60 koruny. V červených číslech skončila i druhá nejobchodovanější emise, akcie energetické firmy ČEZ. Ztratily 0,36 procenta na 549,50 koruny.

Posílení si připsaly pouze čtyři z hlavních emisí. Nejvíce si polepšily akcie výrobce nápojů Kofola, které zdražily o 0,68 procenta na 297 korun. Posílily také například cenné papíry Komerční banky o 0,42 procenta na 950 korun.

"Evropské akciové trhy navázaly na vývoj v Asii a od prvních minut obchodování ztrácejí," sdělil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Příkazy obchodníků k prodejům vyvolaly obavy o stav turecké ekonomiky a jejího finančního zdraví s dopadem na vývoj v eurozóně," doplnil.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,56 25,58
Kč/USD 22,08 22,37

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 1,7 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily, když index PX klesl o 1,7 procenta na 1073,4 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce se dařilo akciím výrobce nápojů Kofola, naopak největší propad zaznamenaly akcie mediální skupiny CME. Předchozí týden akcie nepatrně posílily.

"V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na dění kolem obchodní politiky USA s Čínou a na možné sankce USA na Rusko. Dalším sledovaným krokem bylo zvýšení amerických cel pro některé produkty vyvážené do Turecka. V případech Ruska a Turecka se poslední kroky USA projevily výrazným oslabením tamních měn. Americké indexy přesto zůstávají v klidu a jsou podporovány velmi dobrou výsledkovou sezonou. Domácí index následoval evropské akciové trhy a reagoval negativně na uvedené dění," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Největší propad v rámci pražské burzy zaznamenaly akcie CME, které přišly o 7,2 procenta na 80,0 Kč. Firma byla bez kurzotvorných informací. Nízká likvidita a slabší výsledky zveřejněné v předešlých týdnech tlačí na cenu i přes to, že výsledky byly slabší spíše kvůli zkreslenému očekávání, které nezapočítalo poslední komentáře managementu.

Naopak nejvíce rostly akcie Kofoly, které přidaly 2,1 procenta na 297 Kč. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Kofola zveřejní v pondělí výsledky za druhá kvartál a někteří investoři se na to již mohou připravovat.

I pro příští týden se bude sledovat mezinárodní politika a především další kroky USA, Číny, Ruska nebo Turecka. Tento faktor bude nadále přinášet nervozitu a nejistotu do finančního světa, především do Evropy a Asie. Možné kroky USA proti Rusku ohrožují investiční aktivitu evropských firem (bank) v této zemi. "I nadále jsme spíše opatrní pro evropská aktiva," upozornil Vaníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 21. května 2019

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď