Koruna posílila, podpořila ji dobrá data z české ekonomiky

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru týdne posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 25,69 Kč/EUR a 22,81 Kč/USD, k evropské měně si tak polepšila o 12 haléřů, vůči americké o osm. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Českou měnu dnes podle analytiků podpořila dobrá data ohledně růstu ekonomiky na konci loňského roku. Pražská burza dnes smazala své čtvrteční ztráty. Index PX posílil o 0,88 procenta na 1058,23 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně Erste Bank a ČEZ.

Růst české ekonomiky loni podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu zpomalil na tři procenta ze 4,5 procenta v roce 2017. Ekonomové hodnotí výsledek jako pozitivní překvapení, které je zároveň podle nich dalším z důvodů pro poměrně brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB.

"Překvapení z růstu HDP tak doplnilo překvapení z vyšší inflace za leden, která byla zveřejněna už dříve tento týden," uvedla Monika Junicke z Komerční banky.

Poslední zprávy o růstu tempa inflace nad dvouprocentní cíl České národní banky a zrychlení tempa růstu HDP ponechávají šance na letošní zvýšení úrokových sazeb ČNB ve hře, dodali Jiří Cihlář a Markéta Šichtařová z Next Finance.

Pražská burza dnes smazala své čtvrteční ztráty a index PX posílil o 0,88 procenta na 1058,23 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Koruna dnes zpevnila k oběma hlavním světovým měnám.

Z 12 hlavních titulů burzy jich dnes rostlo sedm. Nejlépe si vedla emise bankovní skupiny Erste, která zdražila o 2,17 procenta na 818,80 koruny. O více než procento si polepšily i cenné papíry ČEZ a technologické firmy Avast. Hodnota akcií ČEZ vzrostla o 1,28 procenta na 552 korun, emise Avastu zpevnila o 1,16 procenta na 87,50 Kč.

Z bankovních titulů se kromě Erste dařilo Komerční bance. Její akcie zdražily o 0,75 procenta. Naopak cenné papíry Moneta Money Bank odepsaly 0,26 procenta.

Oslabily také akcie likérky Stock a nápojářské společnosti Kofola. Akcie Stocku zlevnily o 2,32 procenta, cenné papíry Kofoly odepsaly téměř procento.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,81 25,69
Kč/USD 22,89 22,81

 

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 1,1 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily, když index PX stoupl o 1,1 procenta na 1058,2 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo nejvíce akcím CME, naopak nejvíce poklesly akcie společnosti O2. Minulý týden české akcie mírně oslabily o 0,1 procenta.

"Investoři sledovali i v minulém týdnu stále stejná témata, tedy brexit, dění kolem obchodního jednání mezi USA a Čínou a pokračující výsledkovou sezónu. Indexy v zámoří pokračovaly v růstu kvůli naději na kladné vyřešení sporu mezi USA a Čínou. Relativně příznivé vyznění výsledkové sezóny v Evropě pomohlo německému indexu DAX. Domácí burza se rovněž nesla na pozitivní vlně," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce v týdnu rostly akcie CME, které posílily o 5,6 procenta na 75,9 koruny. Akcie těžily ze solidních výsledků, které zveřejnily již dříve, a z pozitivního vývoje na zámořských trzích.

Naopak nejhorší výkonnost předvedly akcie O2, které ztratily 2,4 procenta na 246 korun. Důvodem bylo vyjádření premiéra Andreje Babiše, že jeho vláda bude usilovat o zlevnění domácích cen mobilních dat. "Podobná vyjádření od nejvyšších představitelů státu mají tradičně nepříznivý vliv," uvedl Vaníček.

I příští týden budou investoři podle Vaníčka sledovat informace týkající se pokračujících jednání mezi USA a Čínou. "Celkově jsme na příští týden neutrální až mírně pozitivní s ohledem na možné výstupy z jednání mezi USA a Čínou," uvedl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď