Koruna posílila navzdory slabým lednovým výsledkům průmyslu

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v pátek navzdory slabým lednovým výsledkům průmyslu posílila. Vůči euru to bylo o dva haléře na 25,64 Kč/EUR. K dolaru zpevnila o osm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,62 Kč/USD. Pražská burza uzavřela obchodní týden čtvrtým růstem v řadě.

Průmyslová produkce v lednu klesla meziročně o 1,1 procenta. K poklesu přispěl hlavně automobilový průmysl. Negativní vliv na výsledek ale měla i vysoká srovnávací základna z loňského roku. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Oproti prosinci průmysl oslabil o 1,3 procenta po vyloučení sezonních vlivů.

"Nečekaný propad výroby sice doplňuje zlepšení objednávek, jenže i tak data vyznívají negativně. Domácí měna však zůstává k euru skoro bez pohybu," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Burzovní index PX v pátek posílil o 0,17 procenta na 1070,29 bodu. Nahoru ho táhly rakouské emise a Moneta Money Bank. Naopak se ztrátami uzavřely Komerční banka či operátor O2, nepatrně oslabil i ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V průběhu seance pražský akciový trh podle Josefa Dudka z Fio banky posiloval, ale silné prodejní objednávky v závěrečné aukci přírůstek indexu stáhly na 0,17 procenta. Závěrečná aukce vykázala silný objem 700 milionů korun a celkový denní zobchodovaný objem přesáhl miliardu korun, dodal.

Nejvíce se dnes zhodnotily cenné papíry pojišťovny VIG, a to o 1,17 procenta na 561 korun. Erste Bank a Moneta Money Bank přidaly obě shodně 0,96 procenta, akcie rakouské banky tak uzavíraly na 845,20 Kč a české na 78,50 Kč. Z ostatních titulů si polepšily už jen akcie likérky Stock, které zdražily o 0,29 procenta na 69,20 koruny.

Naopak nejztrátovějšími byly cenné papíry mediální společnosti CME, které přišly o 0,74 procenta na 80,80 Kč. Komerční banka si pohoršila o 0,52 procenta na 950,50 koruny a operátor O2 o 0,41 procenta na 245 korun. ČEZ podle Dudka odepsal denní zisky v závěrečné aukci a při nejvyšším denním objemu 427 milionů korun klesl o 0,09 procenta na 540,50 koruny. 

Za celý uplynulý týden index PX přidal 0,8 procenta na 1070,3 bodu. V týdnu se dařilo nejlépe akciím bankovní skupiny Erste, naopak nejvíce poklesly akcie výrobce cigaret Philip Morris. Předcházející týden české akcie oslabily o 1,3 procenta.

"Uplynulý týden patřil dění kolem brexitu. Na trh rovněž prosakovaly drobné informace z americko-čínského vyjednávání o obchodní dohodě. Následně hlasy z USA opětovně potvrdily, jak jsou vyjednavači nakloněni dalšímu podnětnému jednání. Americké indexy technicky smazaly ztrátu z předchozího týdne a přidaly kolem jednoho procenta. Německý DAX i přes nervozitu spojenou s brexitem přidal 2,2 procenta. Ani domácí burza nezůstávala pozadu," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Erste Group, které posílily o 6,2 procenta na 845,2 Kč. V případě Erste se úzce sleduje vývoj v Rumunsku, kde podle tamního tisku pronikla informace o plánované úpravě dříve navržené bankovní daně.

Naopak nejhůře se dařilo akciím Philip Morris ČR, které klesly o 1,9 procenta na 14.420 Kč. V tisku byly zveřejněny průzkumy, které poukazovaly na snižující se poměr mladistvých kuřáků v ČR. Tento vývoj může ovlivnit budoucí spotřebu standardních cigaret. Současně průzkum poukazoval na vzrůstající oblibu tzv. alternativních cigaret.

V příštím týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání americké centrální banky Fed a summit EU kvůli brexitu. Středeční Fed může naznačit aktuální postoj centrálních bankéřů USA k nastavení měnové politiky. Summit EU je poměrně důležitou metou pro příběh brexitu. "Pro příští týden jsme neutrální a očekáváme zvýšenou rozkolísanost kolem středy vzhledem k zasedání Fedu i summitu EU," uzavřel analytik.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,66 25,64
Kč/USD 22,70 22,62

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď