Koruna posílila mírně k euru, na zpřesněný odhad HDP nereagovala

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes posílila k euru o tři haléře na 25,94 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak oslabila o sedm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,88 Kč/USD. Měna příliš nereagovala na zpřesněný odhad meziročního růstu české ekonomiky, který podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí stagnoval na 2,4 procenta. Pražská burza potřetí za sebou vzrostla, index PX přidal 0,28 pct na 1068,65 bodu. Růst akcií O2 o šest procent převážil nad poklesem ČEZ a Monety.

Zpřesněná data podle analytiků oslovených ČTK naznačují, že celoroční růst hrubého domácího produktu bude lehce pod třemi procenty. Ve čtvrtém čtvrtletí by měl mírně zrychlit, sdělili ekonomové. Růst HDP stále považují za poměrně dobrý.

Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové ale prostor pro růst už vyprchal. "Náš model počítá s tím, že česká ekonomika poroste v roce 2018 o 2,4 procenta. Pravděpodobnost recese české ekonomiky v roce 2019 nebezpečně stoupá," uvedla Šichtařová.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda upozornil, že polská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí meziročním tempem 5,1 procenta, Maďarsko přidalo pět procent a Slovensko 4,6 procenta. "Česká ekonomika doplatila na silnou provázanost s ekonomikou německou. Ta ve třetím čtvrtletí stagnovala vinou těžkostí v automobilovém průmyslu, který se potýká s přechodem na nové emisní testy a trpí také hrozbou světové obchodní války," uvedl.

Pražská burza potřetí za sebou mírně vzrostla, index PX dnes přidal 0,28 procenta na 1068,65 bodu. Růst akcií telekomunikační firmy O2 o šest procent převážil nad poklesem cenných papírů energetické společnosti ČEZ a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně zpevnila k euru, vůči dolaru oslabila.

"Pražská burza dnes za nadprůměrné obchodní aktivity posílila," podotkl analytik Komerční banky Jiří Kostka. Největší podíl na tom má operátor O2, jehož akcie dnes vymazaly listopadové ztráty, doplnil. "V rámci tohoto týdne posílila pražská burza o 0,5 procenta," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Cenné papíry O2 dnes zdražily o 6,02 procenta na 246,50 koruny. Podle Dudka byl silný růst překvapením, vysoký objem obchodů se vzhledem k vyřazení O2 z mezinárodního indexu MSCI očekával.

"Dařilo se rovněž pojišťovně VIG, která částečně korigovala dvoudenní ztráty a posílila o 1,98 procenta na 591 Kč," poznamenal Dudek. Vzhůru šly také akcie mediální CME o 0,65 procenta na 77,50 koruny a antivirové firmy Avast o 0,60 procenta na 83,50 Kč.

Pokles naopak postihl cenné papíry likérky Stock o 1,73 procenta na 56,80 koruny. Čtvrteční nárůst korigovaly akcie Monety, které dnes odepsaly 1,25 procenta na 79 korun. Z dalších bankovních emisí Komerční banky stagnovala na 902 korunách a Erste Bank přidala 0,09 procenta na 908,60 Kč. ČEZ ztratil 0,55 procenta na 547 korun.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,97 25,94
Kč/USD 22,81 22,88

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 0,6 procenta

Akcie na pražské burze v tomto týdnu tentokrát posílily, když index PX přidal 0,6 procenta na 1068,7 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo především akciím společnosti operátora O2 CR, naopak největší pokles postihl akcie likérky Stock Spirits. Minulý týden akcie klesly o téměř dvě procenta.

"Důležitou informací pro trhy byla dohoda Británie s EU ohledně plánu na tzv. brexit z minulého víkendu. Trhy podle očekávání zareagovaly pozitivně. Nelze vynechat rovněž převážení indexů MSCI, které tentokrát bylo převážení indexů MSCI velmi důležité i pro domácí burzu. Pozitivní informační šum před zasedáním G20 posunul zámořské trhy do zelených čísel. Šlo zhruba o 3,5procentní růst indexu Dow Jones, Evropa stagnovala," popsal vývoj analytik J&T Banky Milan Vaníček.  

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne bylo O2 CR, která posílila o 8,8 procenta na 246,5 Kč. Firma byla k pátku vyřazena z indexu MSCI Czech Republic. Nicméně dividendová atraktivita přilákala mnoho nákupních objednávek, které pomohly absorbovat prodejní tlak doprovázený vyřazení z indexu.

Naopak nejhůře se vedlo akcií Stock Spirits, které oslabily o 3,6 procenta na 56,8 Kč. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pohyb přičítá Vaníček spíše technickému vývoji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 19. července 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď