Koruna posílila k oběma hlavním světovým měnám, k dolaru výrazněji

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči dolaru zpevnila proti čtvrtečnímu závěru o 15 haléřů na 24,55 Kč/USD. K euru si pak polepšila o tři haléře, kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,62 Kč/EUR. Pražská burza v závěru týdne posílila, PX stoupl o 0,44 pct na 1187,37 bodu.

Koruna posílila v první reakci na odpolední projev prezidenta americké centrální banky (FED). Jerome Powell ve svém projevu potvrdil, že FED bude nadále zvyšovat sazby, i když dosažení plné stability a inflačního cíle bude trvat delší dobu, než se původně předpokládalo. "Nevyloučil, že na příštím zářijovém zasedání FEDu může dojít ke zvýšení úrokové sazby až o 75 bazických bodů," uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová uvedla, že Amerika pozoruje minimálně v některých oblastech, zejména u inflace, známky zlepšování. Hospodářský pokles ji sice asi teprve čeká, ale třeba u inflace už asi je u vrcholu, míní Šichtařová. "Naopak Evropa má zhoršování stále před sebou a euro se navíc obává dluhové krize. Z toho nutně musí plynout, že dolar musí být silnější k euru a ještě má kam posilovat. A plyne z toho také, že dolar patrně bude silnější i ke koruně," dodala.

Pražská burza v závěru pracovního týdne posílila, index PX stoupl o 0,44 procenta na 1187,37 bodu. Nahoru ho táhla především Komerční banka, jejíž akcie si polepšily o více než dvě procenta. Se ziskem uzavřely také Erste Bank, pojišťovna VIG a energetická společnost ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Dnešní seance na pražské burze probíhala podle Josefa Dudka z Fio banky v klidnějším duchu oproti zvýšené volatilitě během týdne. "Nicméně i tak pražská burza v mezitýdenním srovnání oslabila téměř o tři procenta, a to především kvůli obavám z mimořádného zdanění energetického a bankovního sektoru," uvedl.

Cenné papíry Komerční banky dnes získaly 2,29 procenta na 604 korun, Erste Bank zdražila o 0,48 procenta na 542,60 koruny, ČEZ o 0,2 procenta na 1010 korun a akcie VIG přidaly 0,18 procenta na 556 korun. Naopak Moneta Money Bank ubrala půl procenta na hodnotu 79 korun a akcie zbrojovky Colt CZ klesly o 0,57 procenta na 524 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,65

24,62

Kč/USD

24,70

24,55

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 2,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 2,8 procenta na 1187,4 bodu. Největší růst zaznamenaly akcie zbrojovky Colt CZG, největší pokles postihl opět cenné papíry bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z internetových stránek burzy. V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 3,2 procenta.

"Index PX nejvíce oslaboval v pondělí a ve středu, kdy ztratil 1,67, respektive 1,47 procenta. Ve čtvrtek index uzavřel nejníže za více než rok. V plusu zakončil v úterý a v pátek," řekl ČTK analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. Dolů index táhly především ztráty skupiny ČEZ a bank.

Akcie ČEZ během týdne odepsaly 2,79 procenta na 1010 korun. Několikrát její cena oslabila pod psychologickou hranici 1000 korun, vždy se jí ale podařilo vrátit nad ni. Výrazně poklesla také cena akcií bank v indexu. Erste celkem ztratila 5,21 procenta na 542,60 koruny a v týdnu se její cena pohybovala nejníže od listopadu 2020. Cena akcií Komerční banky poklesla o 1,79 procenta na 604 korun, Moneta ztratila 4,01 procenta na 79 korun. Banky oslabují částečně kvůli zahraničnímu negativnímu sentimentu, jejich akciím neprospívají ani zprávy o možné mimořádné dani, která by se týkala také skupiny ČEZ.

V týdnu naopak posilovaly akcie zbrojovky Colt CZG, které vzrostly o 0,77 procenta na 524 korun.

Investoři budou příští týden rozebírat vystoupení jednotlivých centrálních bankéřů na sympoziu v Jackson Hole, ale zároveň se již připravovat na pravidelná zasedání centrálních bank. V Evropě se budou nadále sledovat ceny plynu a elektrické energie, které trhají rekordy a jsou nepříznivým faktorem pro ekonomický vývoj v Evropě. "Celkově jsme na příští týden opatrní, protože potvrzení tempa měnové restrikce ze strany Fedu může nadále vyvolávat prodejní tlak," doplnil analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je neděle 5. února 2023

Očekáváme v 21:00 -6°C

Celá předpověď