Koruna posílila k euru i dolaru shodně o dva haléře

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Koruna v závěru týdne mírně posílila, k euru i dolaru si dnes polepšila shodně o dva haléře. Kolem 17:00 se podle serveru Patria Online česká měna obchodovala za 26,64 Kč/EUR a 23,30 Kč/USD. Český statistický úřad zveřejnil vývoj cen výrobců za červen, koruna na statistiku ale výrazněji nereagovala. Pražská burza na konci týdne stagnovala. Index PX dnes ubral 0,01 pct na 949,03 bodu. Klesly akcie Erste a Komerční banky, téměř 2 pct přidal Avast.

Závěr týdne se nesl v klidném tónu. "Finanční trhy v Evropě vyčkávají na výsledek jednání Evropské rady, které je naplánováno i na sobotu, a ani ekonomický kalendář příliš nových impulzů nepřinesl," uvedl analytik Komerční banky František Táborský.

Ceny českých průmyslových výrobců podle ČSÚ v červnu zpomalily meziroční pokles na 0,3 procenta z květnových 0,9 procenta. Zemědělské ceny se ale snížily o 4,4 procenta, což byl nejhlubší meziroční propad od července 2018. Naopak ceny stavebních prací zrychlily růst na 4,3 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 2,1 procenta.

Přestože koruna přes den mírně ztrácela, statistiky ji nakonec nedonutily vystoupit z krátkodobé rovnováhy. "Výkyvy kurzu koruny jsou v posledních dnech nízké, a tak tomu zůstane i v nejbližších dnech," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Pražská burza na konci týdne stagnovala. Index PX se dnes snížil o 0,01 procenta na 949,03 bodu. Klesly akcie Erste Bank a Komerční banky, téměř dvě procenta přidaly cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Index PX dnes neměl jasný směr, větší polovina společností obchodovaných na pražské burze nakonec klesla, podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Nakonec pražská burza zakončila s minimální možnou změnou," doplnil makléř Fio banky Josef Dudek. Za celý týden podle něj index PX vzrostl zhruba o procento.

Z bankovních emisí dnes Erste Bank ztratila 1,64 procenta na 589 korun a Komerční banka odevzdala 0,52 procenta na 575 korun, což bylo ve shodě s poklesem u finančních firem na evropských trzích. Akcie Monety Money Bank naproti posílily o 0,37 procenta na 54,20 koruny.

Vzhůru šly také cenné papíry mediální firmy CME o 0,55 procenta na 91 korun, výrobci netkaných textilií PFNonwovens vzrostly o 1,19 procenta na 680 korun. Akcie Avastu zdražily o 1,90 procenta na 171,55 Kč. "ČEZ umazal denní ztráty v závěrečné aukci a stagnoval na 477 Kč," řekl Dudek k obchodování s akciemi energetické firmy.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze mírně posílily. Index PX stoupl o 0,8 procenta na 949 bodů. Vyplývá to z aktualizovaných výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie elektrárenské společnosti ČEZ. Největší nárůst naopak zaznamenaly opět akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie posílily o půl procenta.

"Pražská burza při spíše ospalé prázdninové aktivitě v tomto týdnu mírně posilovala. Index PX rostl třetí týden v řadě. Od začátku roku ale stále ještě ztrácí 15,1 procenta, a to v momentě, kdy americký akciový index S&P 500 v tomto týdnu umazal většinu zbývajících letošních ztrát a technologický index Nasdaq dokonce eviduje nárůst o 17 procent," uvedl makléř Wood&Company Vladimír Vávra.

Ostatní regionální indexy na tom ale nejsou lépe než pražská burza. Polský WIG 20 letos ztrácí 16,6 procenta a maďarský BUX odepisuje 23,5 procenta.

Nejlépe si v tomto týdnu vedly na pražském akciovém trhu cenné papíry softwarové společnosti Avast, jediného technologického zástupce na burze v Praze. Díky setrvávající pozitivní náladě v sektoru narostly o 2,3 procenta a během týdne si sáhly na nová historická maxima.

Bankovní sektor dostal pozitivní impuls v podobě lepších výsledků největších amerických bank. Akcie Erste si dokonce v polovině týdne připisovaly více než čtyři procenta. V závěru týdne však pod vlivem vybírání zisků zkorigovaly týdenní nárůst na 0,9 procenta. Mezi bankami si tak nejlépe vedly akcie Komerční banky, které zpevnily o 1,2 procenta.

Nejhorší výkonnost zaznamenaly akcie ČEZ, které oslabily o 1,3 procenta. Bylo to převážně pod vlivem technické korekce cen na trhu emisních povolenek, která se následně promítla i do kontraktů na trhu s elektřinou.

"Příští týden bude opětovně o výsledkové sezoně. Samozřejmě se bude nadále sledovat pandemický vývoj či další posun u potenciálních výrobců vakcíny nebo léku na Covid-19. Nadále zůstáváme ostražití a očekávali bychom, že by zveřejňovaná čísla či jiné faktory, jako pokračující růst počtu nakažených, mohly investory krátkodobě znervóznět," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,66 26,64
Kč/USD 23,32 23,30

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď