Koruna posílila k euru i dolaru, pražská burza oslabila

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek posílila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o devět haléřů na 25,19 Kč/EUR a k dolaru o 18 haléřů na 22,72 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza popáté v řadě oslabila.

Koruně zřejmě pomohlo při posílení k dolaru zpevnění eura vůči měně USA. Euro si k dolaru polepšilo navzdory dnešním údajům o loňském meziročním zpomalení růstu ekonomiky eurozóny. "Vysvětlením tak může být výprodej dolarů na konci měsíce. S tím se svezla i koruna, která si během dneška vůči dolaru připsala 0,25 procenta, a posunula se tak na nejsilnější hodnoty od pondělka," sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

Burzovní index PX v pátek klesl o 0,18 procenta na 1072,46 bodu. Ztrácela většina hlavních emisí v čele s akciemi pojišťovny VIG a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Jediným ziskovým titulem, který má vliv na hodnotu indexu PX, byly cenné papíry technologické společnosti Avast. Jejich cena dnes po sérii předchozích poklesů vzrostla o 5,79 procenta na 128 korun za kus.

Výprodejové náladě na burze odolala ještě Kofola. Akcie nápojářské firmy uzavřely obchodování s kurzem 264 korun za kus, stejně jako ve čtvrtek.

Nejvýraznější pokles z hlavních titulů postihl akcie rakouské pojišťovny VIG. Jejich cena poklesla o 1,6 procenta na 615 korun.

O téměř půl druhého procenta na 498 korun oslabily akcie polostátní energetické společnosti ČEZ. A nedařilo se ani telekomunikační společnosti O2 Czech republic, jejíž akcie ztratily 1,26 procenta.

Ze tří bankovních titulů obchodovaných v Praze nebyl v pátek ziskový ani jeden. Nejvýraznější pokles, a to o více než procento, postihl emisi Komerční banky. Akcie Erste Bank zlevnily o 0,93 procenta a cenné papíry Monety odepsaly 0,89 procenta.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze výrazně oslabily, index PX klesl o 6,2 procenta na 1072,5 bodu. Nejvíce propadly akcie antivirové společnosti Avast, jako jediné posílily akcie Tatry Mountain Resorts. Předchozí týden akcie stouply o 0,9 procenta.

"Poslední lednový týden se nesl ve znamení obav z koronaviru, zasedání Fedu a výsledkové sezony, která se naplno rozběhla na obou stranách Atlantiku. Prudké šíření koronaviru způsobilo nervozitu na akciových trzích. Konkrétně pak index S&P 500 vykázal za týden pokles o 1,1 procenta, Evropa se prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 propadla o 2,9 procenta. Domácí index PX ztratil pod tíhou pádu akcií Avastu," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne došlo k překvapivě výrazné korekci u Avastu, který v posledních týdnech atakoval stále nová maxima. Akcie přišla o 22 procent na 128 Kč. Akcie propadla po informacích o prodeji dat svých zákazníků prostřednictvím dceřiné společnosti. Firma přikročila k razantnímu řešení ukončení této činnosti. Společnost rovněž vydala předběžná čísla za 2019, která nenaplnila projekci trhu.

Naopak jedinou růstovou akcií týdne byla TMR s posunem o 1,7 procenta na 920 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Vzhledem k nízkému objemu obchodování může i menší objednávka způsobit větší výkyv ceny, a proto přisuzuje analytik růst spíše technickým faktorům obchodování.

Stěžejním tématem příštího týdne bude dále situace kolem šíření nákazy neznámým koronavirem a výsledková sezona. V pondělí by měla být po svátcích znovu otevřená čínská burza, což může přinést významnou prodejní vlnu, která se může rozšířit na ostatní trhy. "Z tohoto důvodu očekáváme, že trhy zůstanou nervózní a budeme zřejmě sledovat další vybírání zisků. Výsledková sezona může pravděpodobně jen mírnit očekávanou nervozitu," odhadl Vaníček.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,28 25,19
Kč/USD 22,90 22,72

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď