Koruna posílila k euru i dolaru, burza pokračovala v oslabování

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Koruna dnes posílila k euru i dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala v kurzech 25,37 Kč/EUR a 21,92 Kč/USD. Proti úternímu podvečeru tak k jednotné evropské měně získala tři haléře a vůči americké měně si polepšila o osm haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza pokračuje v oslabování. Index PX klesl o 0,66 pct na 1365,64 bodu. Dolů zamířila většina titulů, akcie ČEZ klesly tento týden poprvé.

Finanční trhy ve srovnáním s předchozími dny podle Františka Táborského z Komerční banky fungovaly dnes spíše v klidnějším módu. "Polský zlotý a maďarský forint zůstávají po dnešku beze změny. Koruna opět zkouší dosáhnout na 25,35 za euro," uvedl. Po pondělním zveřejní tuzemské inflace se koruna podle něj dočkala nového impulsu z růstu tržních sazeb. Úrokový diferenciál (tedy rozdíl v úročení proti euru) opět vzrostl a posunul se na nové rekordní úrovně, podotkl.

Předpokládá, že koruna se v nejbližších dnech vrátí k úrovním 25,30 Kč/EUR, kde se nacházela na začátku října. "Z delšího pohledu však zůstává rizikem vývoj eurodolaru, který podle nás má větší šanci na proražení hranice 1,15 než návratu nad 1,16. To by opět umazalo část vlivu vyšších korunových sazeb a snížilo potenciál pro další posílení koruny," dodal.

Pražská burza dnes pokračovala v oslabování. Index PX klesl proti úterý o 0,66 procenta na 1365,64 bodu. Dolů zamířila většina hlavních titulů. Nejvýrazněji klesla hodnota akcií Erste Group Bank, snížila se o 1,2 procenta a cena se vrátila pod 1000 korun. Cenné papíry energetické společnosti ČEZ byly i dnes nejobchodovanějším titulem burzy a tento týden poprvé oslabily. Vyplývá to z dat na webu burzy.

Z 13 titulů, které ovlivňují hodnotu indexu PX, dnes byly ziskové jen dva. Šlo o likérku Stock s růstem o 0,72 procenta a společnost Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Její cenné papíry si polepšily o téměř půl procenta.

Devět titulů dnes oslabilo. Nejvýraznější pokles postihl akcie Erste Bank, klesly o 1,2 procenta na 992,40 koruny. Podle analytika Lukáše Novotného z WOOD & Company Erste zlevňovala v souladu s oslabením západoevropského bankovního sektoru.

Hodnota akcií ČEZ se snížila o 0,64 procenta na 780 korun. ČEZ patří mezi dodavatele, kteří se mají postarat o zákazníky skupiny Bohemia Energy, jež ukončila činnost. Jde o největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900.000 odběrných míst. Podle Novotného ale zpráva o přílivu nových zákazníků nebyla pro trh dostatečně pozitivní, aby byl titul ziskový.

Objem obchodů s akciemi na pražské burze byl dnes podprůměrný, dosáhl 378 milionů korun. Za poslední rok je průměrný denní objem 518 milionů korun. Více než dvě pětiny dnešních obchodů obstaral ČEZ s objemem přes 164 milionů korun, druhým nejobchodovanějším titulem byly akcie Erste bank s objemem přes sto milionů.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,40 25,37
Kč/USD 22,00 21,92

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď