Koruna po zpomalení inflace oslabila, burzu táhly ČEZ a KB

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Oproti předchozímu závěru k 17:00 oslabila vůči euru i dolaru shodně o čtyři haléře na 25,46 Kč/EUR a 20,67 Kč/USD. Podle analytiků k tomu přispělo zveřejnění údajů o zpomalení inflace. Pražskou burzu v závěru týdne táhly akcie ČEZ a Komerční banky.

"Koruně ráno neprospěla domácí inflační čísla, která zaostala za očekáváními i za cílem centrální banky," sdělil analytik Tomáš Vlk z Patria Finance. Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly podle Českého statistického úřadu jen o 1,8 procenta. To je o 0,4 procentního bodu méně než v lednu a nejméně od listopadu 2016.

"Dále tak klesly šance na brzké zvýšení úrokových sazeb centrální banky. Na květnovém zasedání zřejmě Česká národní banka ponechá měnovou politiku beze změn," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Pokles měny ale podle něj během dne zmírnily údaje statistiků o dalším růstu průměrné mzdy v Česku, která poprvé překonala hranici 30.000 korun.

Burzovní index PX v pátek posílil o 0,49 procenta na 1123,60 bodu. Nahoru ho táhly především akcie elektrárenské společnosti ČEZ a Komerční banky. Nedařilo se naopak rakouským finančním titulům. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Cenné papíry ČEZ se dnes staly nejobchodovanějším titulem na pražském trhu. Zhodnotily o 1,77 procenta na 505 korun. Mluvčí firmy Alice Horáková dnes ČTK sdělila, že ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých bulharských aktiv společnosti Inercom. Požadavek podle ní přišel od bulharské firmy. Pomoci mají analýzy zpracované oběma stranami.

Komerční banka si polepšila o 1,2 procenta na 928,50. Mírně rostla i Moneta Money Bank, jejíž akcie přidaly 0,06 procenta na 84,50 Kč. V červeném naopak skončila Erste Bank a pojišťovna VIG. Erste zavřela o 0,55 procenta níže na 1075,50 Kč a VIG o 0,22 procenta níže na 674,50 Kč.

Svůj pokles dnes prohloubily akcie likérky Stock, když zlevnily o 1,44 procenta na 75,10 Kč. "Od středečního zveřejnění výsledků tak její akcie spadly o 8,5 procenta," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Hrubý provozní zisk (EBITDA) bez mimořádných položek likérky se v loňském roce zvýšil o 9,7 procent na 56,3 milionu eur (1,4 miliardy Kč). Čistý zisk se však snížil na 11,3 milionu z 28,4 milionu eur loni. Důvodem byly mimořádné náklady spojené s aktivitami v Itálii a v Polsku. Objem prodeje vzrostl o 6,5 procenta.

Za celý uplynulý týden akcie posílily, když index PX stoupl o 1,6 procenta na 1123,6 bodu. Závěrečná hodnota je nejvyšší za více než měsíc. Vyplývá to z výsledků burzy. Největší růst zaznamenaly akcie sázkové kanceláře Fortuna. Nejhůře se vedlo cenným papírům likérky Stock Spirits. Předchozí týden akcie stagnovaly.

"Obchodování v týdnu se neslo v pozitivním duchu. V pondělí většina evropských trhů nereagovala na patový výsledek italských voleb. Ve čtvrtek po zasedání Evropské centrální banky evropský akciím pomohl pozitivní výhled ekonomiky. Na závěr týdne trhům další impulz k růstu přinesly silná data z amerického trhu práce. Americké akciové indexy si za týden připsaly růst kolem 2,5 procenta. V západní Evropě rostly od tří do čtyř procent," uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář.

Na pražské burze byl uplynulý týden poměrně poklidný s minimem kurzotvorných zpráv. Výjimkou byly akcie Stock Spirits, která reportovala čísla za minulý rok. "Celkově výsledky nepřinesly výraznější překvapení, nicméně investoři je zřejmě využili k 'realizaci' zisku a akcie za celý týden propadly o 6,8 procenta na 75,1 Kč, což byla nejhorší výkonnost v rámci pražské burzy," upozornil Sklenář.

Naopak nejvíce rostly bez výraznějších zpráv akcie Fortuny, které si připsaly šest procent na 195 Kč. Investoři mohou podle Sklenáře spekulovat na zvýšení ceny odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře poté, co se mu při předchozí nabídce zřejmě nepodařilo získat 90procentní podíl nutný k vytěsnění minoritních akcionářů.

Z globálního pohledu nejsou v příštím týdnu na programu zasedání významných centrálních bank či důležitá mezinárodní jednání. Sledovat se budou rozhovory o nové vládě v Itálii a její případný pohled na plnění rozpočtových pravidel EU. V zámoří mohou jako téma přetrvávat cla, která americký prezident uvalil na dovoz oceli a hliníku. "Pro příští týden máme na akciové trhy neutrální výhled," uzavřel analytik.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,42 25,46
Kč/USD 20,63 20,67

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď