Koruna po zasedání ČNB mírně posílila, pražská burza se vrátila nad 1300 bodů

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna po dnešním zasedání centrální banky k úrokovým sazbám mírně posílila. K 17:00 koruna zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o šest haléřů na 23,58 Kč/EUR a k dolaru o pět haléřů na 21,77 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká národní banka (ČNB) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Pražská burza dnes posílila. Index PX vzrostl o 1,83 procenta a vrátil se nad 1300 bodů.

Ačkoli rozhodnutí bankovní rady ČNB o výši sazeb bylo očekávané, následná tisková konference guvernéra banky Aleše Michla měla podle analytiků "jestřábí" vyznění, na což koruna reagovala posílením. Michl se totiž vymezil proti tržním očekáváním brzkého snižování úrokových sazeb.

"Nechal si otevřená vrátka pro případné zvýšení sazeb. Z tohoto pohledu bude důležitá analýza mzdového vývoje na počátku letošního roku. Trh reagoval mírným zvýšením sazeb na peněžním trhu," sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

"Česká národní banka podobně jako ECB (Evropská centrální banka) či Fed (centrální bankovní systém USA) ví, že pokud nemá inflaci blízko cíle, musí se proti tržním spekulacím vymezit. To rozhodně učinila, čímž brání, aby měnové podmínky uvolnila slabší koruna," uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Bankovní rada ČNB dnes také navíc rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. "Silná koruna je podle Michla vítaná a může být ještě silnější než dnes," řekl Vlk.

Pražská burza dnes rostla. Index PX přidal 1,83 procenta na 1321,17 bodu. Vrátil se tak nad úroveň 1300 bodů, pod niž klesl v pátek poprvé po dvou měsících. Nahoru ho dnes táhly zejména akcie Erste Bank, které si polepšily o více než čtyři procenta. V zisku ale skončil celý bankovní sektor. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Směr dnešního obchodování, v Evropě i za mořem, byl jasný. Již zahájení obchodování bylo silnější o téměř procento ve srovnání se včerejším (úterním) závěrem. Následně akciové trhy své zisky dále rozšiřovaly," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Cenné papíry Erste Bank zdražily o 4,29 procenta na 704,80 koruny. Komerční banka zhodnotila o 2,11 procenta na 703 korun a Moneta Money Bank vzrostla o 1,33 procenta na 83,50 Kč. "Komerční banka posiluje každý den v tomto týdnu, podobně také Moneta tento týden neklesla," podotkl Trampota. Pojišťovna Vig posílila o 2,12 procenta na 579 korun.

Nejobchodovanějším titulem dne se stala energetická společnost ČEZ. Její akcie přidaly 1,1 procenta na 1013 korun. Cenné papíry zbrojovky Colt CZ stagnovaly na 585 korun.

V červeném skončila například nápojářská Kofola. Oslabila o 1,67 procenta na 235 korun. "Beze zpráv odepisuje již několikátý den v řadě," uvedl Trampota. Mírnou ztrátu zaznamenala i tabáková společnost Philip Morris ČR, když odepsala 0,57 procenta na 17.400 korun. "U akcií Philip Morris jsme druhým dnem po zveřejnění výsledků za rok 2022 svědky převažujícího vybírání zisků," sdělil makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

23,64

23,58

Kč/USD

21,82

21,77

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď