Dění na Ukrajině poslalo dolů pražskou burzu, klesla nejvíc za skoro dva roky

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Index PX pražské burzy dnes klesl o 4,77 procenta na 1338,34 bodu. Je to nejvýraznější denní propad za skoro dva roky, vyplývá z dat na burzovním webu. Více index klesl naposledy 18. března 2020, krátce po propuknutí koronavirové epidemie v Česku. Důvodem dnešního poklesu je podle analytiků ruská invaze na Ukrajinu.

Z 11 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX zakončil dnešní obchodování se ziskem jediný, a to akcie technologické firmy Avast. Naopak cenné papíry bank zaznamenaly pokles i o více než deset procent.

"Výprodeje zasáhly všechny evropské akciové trhy poté, co v noci ruská armáda zahájila invazi na Ukrajinu. Nejvíce oslabily banky," uvedl ekonom Vojtěch Boháč z investiční společnosti Wood & Company.

Akcie Komerční banky odepsaly téměř 11 procent na 834 Kč za kus. Cenné papíry Erste bank zlevnily o 10,42 procenta na 821,60 koruny. Relativně nejlépe se tak z bankovních titulů dařilo Monetě, jejíž akcie odepsaly více než tři procenta na 89 Kč.

Mimo finanční sektor zaznamenal pokles například ČEZ nebo společnost Photon Energy. Cenné papíry polostání energetické firmy uzavřely obchodování s kurzem 830 Kč za akcii, což bylo oproti ránu o 3,88 procenta níže. Akcie Photon Energy odepsaly téměř pět procent.

Výprodejům na pražské burze dnes z hlavních emisí odolal pouze Avast. Cenné papíry této technologické firmy zpevnily o 2,94 procenta na 185,50 Kč. "Zprávy o velkém počtu kybernetických útoků můžou zvýšit zájem právě o služby softwarové firmy," vysvětlil možnou příčinu růstu Boháč. Na uživatelská data a firemní sítě na Ukrajině zaútočil ve středu odpoledne nový škodlivý kód HermeticWiper. Virus, který maže pevné disky, byl podle bezpečnostní firmy Eset instalovaný na stovkách zařízeních v zemi.

Koruna výrazně oslabila, k euru je nejslabší od prosince

Česká měna po dnešním útoku Ruska na Ukrajinu výrazně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K euru i dolaru je tak nyní nejslabší od loňského prosince. K euru si pohoršila o 33 haléřů na 24,92 Kč/EUR, k dolaru o 70 haléřů na 22,41 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Rusko dnes ráno zahájilo útok a invazi na Ukrajinu. Investoři se kvůli tomu podle analytiků nyní odvracejí od rizikovějších aktiv a přiklánějí se k bezpečnějším investicím, kterou je například tradičně americký dolar.

"Koruna je dnes pod tlakem obecného ústupu peněz z rizikových aktiv a výrazně ztrácí hlavně k dolaru, kolem tří procent," sdělil analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk. "Dolar je tradičně v časech geopolitických krizí považován za nejbezpečnější měnu," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,59

24,92

Kč/USD

21,71

22,41

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď