Koruna po dopoledním posílení k euru odpoledne zisky smazala

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek zakončila obchodování téměř beze změny na 27,70 Kč/EUR a 25,60 Kč/USD. Vůči euru odpoledne smazala zisky nabrané dopoledne po informaci, že Česká národní banka nyní nechystá devizové intervence. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Pražská burza posílila, akcie Philip Morris se ale propadly o desetinu.

"Kurz české koruny dnes poletoval jako hadr na holi. Impulsem k posílení bylo vystoupení guvernéra ČNB (Jiřího) Rusnoka," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Posílení ale nakonec nemělo dlouhého trvání, poukázal. Rusnok v televizi CNN Prima News řekl, že v dohledné době nepovažuje za pravděpodobné spuštění devizových intervencí jako dalšího nástroje měnové politiky. Koruna již podle Rusnoka výrazně oslabovat nebude a deflace ekonomice nehrozí.

Ještě před posílením po Rusnokově vyjádření česká měna ráno ztrácela po slabších datech o českém hrubém domácím produktu za letošní první čtvrtletí, podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Efekt Rusnokových podpůrných slov podle něj ale také nevydržel. "Koruna ve zbytku dne zisky vrátila a oslabila znovu k 27,70 za euro," doplnil.

Burzovní index PX v pátek stoupl o 0,99 procenta na 867,44 bodu. K růstu mu pomohly například akcie bank Erste a Moneta. Naopak třeba akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR se propadly o více než desetinu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Posílení dnes zaznamenala většina hlavních emisí pražské burzy. Byly mezi nimi i cenné papíry bankovní skupiny Erste a Moneta Money Bank, které zároveň zaznamenaly jedny z nejvyšších objemů obchodů. Akcie Erste si připsaly 1,59 procenta na 499,80 koruny a akcie Monety 1,13 procenta na 49,35 koruny.

Nejvýraznějšího růstu dosáhly cenné papíry softwarové společnosti Avast, které zdražily o rovná čtyři procenta na 146,85 koruny. Naproti tomu největší propad postihl akcie Philip Morris ČR, které zlevnily o 10,22 procenta na 13.180 korun.

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily, index PX klesl o 1,6 procenta na 867,4 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits, největší pokles postihl akcie Komerční banky. Předchozí týden akcie posílily o téměř procento.

"Uplynulý týden byl ve znamení komentáře šéfa americké centrální banky Fed, postupného otevírání některých ekonomik a vliv na epidemiologické křivky a výsledkové sezony. Akciové indexy vykázaly pokles o tři procenta v případě amerického indexu S&P 500. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 odepsala 3,4 procenta," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byla Stock Spirits, která přidala 12,3 procenta na 66,6 Kč. Společnost oznámila solidní čísla za první pololetí svého fiskálního roku a současně relativně omezený dopad Covid-19, který se navíc mísil se zvýšením spotřebních daní na alkohol od začátku letošního roku.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne, mimo Philip Morris ČR (minus 12 procent na 13.180 kč), která se obchodovala bez nároku na hrubou dividendu 1560 Kč, byla Komerční banka (minus 4,6 procenta na 501 Kč). Banka nezveřejnila žádné kurzotvorné informace. Avšak následovala nepříznivý vývoj v evropském finančním sektoru, který reagoval s trhem na nejistoty spojené s pandemií.

Investoři se příští týden budou nadále upínat k epidemiologickému vývoji. Trh bude rovněž dále pracovat s komentáři šéfa Fedu, které byly velmi opatrné a upozorňovaly na možnost delšího ekonomického útlumu. Tato pachuť může na trhu přetrvat a investoři mohou pokračovat ve vybírání nedávných zisků i v příštím týdnu, odhadl Vaníček.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,69 27,70
Kč/USD 25,61 25,60

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď