Koruna po dohodě EU zpevnila a je nejsilnější od března

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes posílila k euru i dolaru na nejsilnější úrovně od poloviny března, kdy finanční trhy zasáhla koronavirová krize. Kolem 17:00 se dnes česká měna obchodovala na 26,38 Kč/EUR a na 22,97 Kč/USD. K euru si tak připsala proti pondělí 22 haléřů a vůči dolaru 29 haléřů. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Podle analytiků korunu ovlivnil příznivý vývoj na světových trzích po dohodě Evropské unie na podobě finanční pomoci zemím zasaženým koronavirovou krizí. Pražská burza dnes v závěru obchodování klesla, index PX oslabil o 0,22 procenta na 950,80 bodu. Dolů ho stáhly hlavně akcie ČEZ, Monety a Avastu.

"Kurz koruny se dnes dostal na nejsilnější úroveň od doby, kdy na trzích zavládla koronavirová krize. Prolomil hladinu 26,50 Kč/EUR a posunul se až na 26,36 Kč/EUR," uvedla Jana Steckerová z Komerční banky (KB). Podle ní koruně, stejně jako zbytku regionu, prospěla informace, že lídři zemí EU odsouhlasili zřízení záchranného fondu.

Podle analytiků KB pomáhá koruně i předchozí domácí vývoj. "Červnová inflace překvapivě zrychlila meziročně na 3,3 procenta, což nutí investory přehodnocovat svá očekávání ohledně chování ČNB. S tím rostou i tržní korunové úrokové sazby a zvedá se její atraktivita v očích investorů," podotkl František Táborský z KB. Míní, že v následujících dnech může koruna ještě posílit.

Podle analytiků společnosti Next Finance působí pozitivně také zprávy firmy AstraZeneca, že experimentální vakcína proti koronavirovým onemocněním je bezpečná a v první fázi klinických testů na zdravých dobrovolnících vyvolává imunitní reakci.

Koruna byla letos k euru nejsilnější v únoru, kdy se dostala na více než sedmiletý rekord. Pomáhal jí vývoj na světových trzích, ale také překvapivé zvýšení sazeb Českou národní bankou zkraje února. V polovině února se obchodovala za 24,82 Kč/EUR. Poté začala oslabovat a 1. března, kdy se v Česku potvrdily první tři případy koronaviru, se obchodovala za 25,48 Kč/EUR. V dalších dnech postupně oslabila o více než dvě koruny a 18. března se denní minimum výrazně blížilo k hranici 28 korun za euro, kde byla koruna naposledy v lednu 2015.

Vůči dolaru je nyní česká měna nejsilnější od vyhlášení nouzového stavu 12. března.

Lídři Evropské unie dnes ráno po jednání trvajícím čtyři dny a noci dospěli k dohodě ohledně toho, jak bude vypadat finanční pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Z fondu obnovy budou moci státy od ledna začít čerpat 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), přičemž 390 miliard eur z této částky budou tvořit granty a zbytek půjčky. Česko na dotacích z nového fondu získá 8,7 miliardy (přes 230 miliard korun), což premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za úspěch. 

Pražská burza dnes v závěru obchodování klesla, index PX oslabil o 0,22 procenta na 950,80 bodu. Dolů ho stáhly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, Monety Money Bank a technologické firmy Avast. Naopak posílily Erste Bank a Komerční banka. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Západoevropské burzy dnes rostly poté, co summit EU schválil záchranný balík 750 miliard eur a rozpočet na dalších sedm let. "Také pražská burza se obchodovala se slušným přírůstkem, který činil až jedno procento. Nicméně v závěrečné fázi obchodního dne došlo k výprodejům," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Cenné papíry Avastu odepsaly 3,13 procenta na 170 korun. Avast přitom nejprve vytvořil nové maximum 177 korun, ale nakonec se propadl do ztráty. ČEZ si pohoršil o 0,93 procenta na 477 korun.

Nejobchodovanějším titulem dne se stala Moneta, která oslabila o 0,55 procenta na 53,90 koruny. Zbytek finančního sektoru rostl. Akcie Erste zdražily o 1,71 procenta na 594,80 Kč, Komerční banka posílila o 1,56 procenta na 585 korun a pojišťovna VIG si polepšila o 0,94 procenta na 538 korun.

O procento na 91 korun zhodnotily také akcie mediální CME. Během dne ale posilovaly až o čtyři procenta. Firma dnes zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) jí klesl o 25,7 procenta na 54,5 milionu USD (1,3 miliardy Kč). Podle analytiků je ale pozitivní, že pokračuje prodej společnosti skupině PPF miliardáře Petra Kellnera. Dokončen by mohl být v říjnu.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,60 26,38
Kč/USD 23,26 22,97

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď