Koruna oslabila vůči euru i dolaru, pražská burza posílila

foto Pražská akciová burza, burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 koruna oproti předchozímu závěru oslabila vůči euru o osm haléřů na 26,80 Kč/EUR a k dolaru o 11 haléřů na 23,92 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza v závěru týdne posílila, index PX dnes rostl o 0,34 procenta na 920,88 bodu. Nejlépe se vedlo akciím VIG, v zisku byla i Komerční banka.

Oslabení dnes podle analytika Martina Gürtlera z Komerční banky postihlo kromě koruny i maďarský forint nebo polský zlotý. "Důvodem oslabujících regionálních měn je aktuálně především vyšší riziková averze na finančních trzích, která souvisí s opětovným nárůstem denního počtu nakažených nemocí covid-19 v některých státech," sdělil.

Na finančních trzích podle něj zesilují obavy z případné druhé vlny epidemie covidu-19. "Ty vedly v minulých dnech i k posílení amerického dolaru, který je stále považován z hlediska devizového trhu za bezpečný přístav," doplnil Gürtler.

Pražská burza v závěru týdne posílila, index PX dnes rostl o 0,34 procenta na 920,88 bodu. Nejlépe se vedlo akciím pojišťovny VIG, úspěšný den má za sebou i Komerční banka a elektrárenská společnost ČEZ. Naopak výrazně se nedařilo mediální CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Z finančního sektoru dnes skončila v červeném jen Erste Bank, jejíž cenné papíry oslabily o 0,54 procenta na 554,80 koruny. Akcie VIG zdražily o 2,03 procenta na 527 korun, ovšem objem obchodů s nimi byl velmi nízký. Komerční banka si polepšila o 1,08 procenta na 560 korun a Moneta Money Bank o 0,55 procenta na 54,90 Kč.

Cenné papíry CME zlevnily o více než tři procenta. "A pokud srovnáme její současnou cenu (84 Kč), tak ve srovnání s cenou chystané fúze (4,58 USD nebo 110 Kč) nabízí slušný růstový potenciál," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

V červeném dnes skončily také například likérka Stock, telekomunikační O2 nebo nápojářská Kofola. Naopak více než procento přidala technologická společnost Avast a o 0,41 procenta na 492 korun zhodnotil ČEZ.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,72 26,80
Kč/USD 23,81 23,92

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily, index PX klesl o 0,8 procenta na 920,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší propad postihl akcie bankovní skupiny Erste, nárůst zaznamenaly opět akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie oslabily o 0,3 procenta.

"Poslední týden školního roku si především kvůli opětovnému návratu rizika z druhé vlny pandemie covidu-19 akciové indexy vybraly slabší týden. Konkrétně pak pokles o dvě procenta v případě amerického indexu S&P 500. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 odepsala 1,5 procenta. Domácí index PX tentokrát těžil ze své defenzivnější povahy," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce rostoucí akcií minulého týdne byl Avast s růstem o 4,6 procenta na 157 Kč. Společnost byla zařazena do prestižního indexu FTSE 100. Navíc se objevila nová nákupní doporučení od významných zahraničních investičních bank, která dále podpořila zájem o firmu.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group s propadem o 4,5 procenta na 554,8 Kč. U banky se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nicméně finanční akcie jsou velmi citlivé na celkové dění na trhu, což se projevilo i v uplynulém týdnu, kdy docházelo k celkovému prodejnímu tlaku kvůli obavám o druhou vlnu pandemie.

Začátek prázdnin bude o informacích kolem epidemie covidu-19 ve sledovaných státech USA, ale i v Evropě a ostatních regionech. Další zhoršování situace by znamenalo prodlužování preventivních opatření a oddalování otevírání ekonomik, a tím pádem negativní dopad do obchodování s rizikovými aktivy, upozornil analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď