Koruna opět posílila k euru, vůči dolaru oslabila

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Česká měna dnes pokračovala v posilování k euru, polepšila si mírně o dva haléře na 26,59 Kč/EUR. Vůči dolaru smazala část středečního přírůstku, když oslabila o pět haléřů na 23,68 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes opět posílila. Česká měna v 1. pololetí oslabila k euru o šest procent na 26,69 Kč/EUR a k dolaru o 3,7 procenta na 23,88 Kč/USD. Pod tlakem byly rizikovější měny. Index PX stoupl o 1,59 procenta na 938,45 bodu. Burze znovu pomohl růst akcií bank, zatímco akcie ČEZ ztrácely.

"Koruna se posunula těsně pod 26,60 za euro a připsala si tedy drobné posílení," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Pod 26,60 Kč/EUR česká měna zakončila opět zhruba po dvou týdnech.

Středoevropské měny dnes držely relativně silné úrovně, podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Nepředpokládá, že v pátek by koruna mohla opustit rozmezí 26,50 až 26,90 Kč/EUR, v němž se pohybuje už víc než měsíc. "Jedinou zajímavou událostí může být pro tuzemský trh zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady České národní banky," doplnil.

Pražská burza dnes opět posílila. Index PX stoupl o 1,59 procenta na 938,45 bodu. Burze znovu pomohl růst akcií bank, zatímco akcie energetické firmy ČEZ výrazně ztrácely. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry ČEZ zaznamenaly jeden z největších objemů obchodů a zároveň nejvýraznější propad z hlavních emisí burzy. Zlevnily o 4,27 procenta na 481,50 koruny. "Energetická společnost ČEZ se dnes první den obchoduje bez práva na dividendu ze zisku minulého roku. Je obvyklé, že cena akcií v tento den, tzv. ex-dividend, klesne právě o výši dividendy. Pokles je ale nižší než zmíněná dividenda. A tak je i dnešní výkon ČEZ vlastně pozitivní," sdělil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Většina hlavních emisí si polepšila, včetně akcií bank, které spolu s akciemi ČEZ patřily k nejobchodovanějším emisím. Největšího růstu dosáhly cenné papíry Komerční banky, které zdražily o 5,07 procenta na 580 korun. Podobně rostly i cenné papíry bankovní skupiny Erste, které posílily o 4,89 procenta na 592 korun. Další bankovní emise, akcie Moneta Money Bank, zdražila o 3,71 procenta na 55,90 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,61 26,59
Kč/USD 23,63 23,68

 

Zdroj: Patria Online

Koruna letos oslabila k euru o šest procent a k dolaru o 3,7 pct.

Česká měna v prvním pololetí oslabila k euru o šest procent na 26,69 Kč/EUR a k dolaru o 3,7 procenta na 23,88 Kč/USD. ČTK to dnes řekl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Štěpán Hájek.

Koruna proti libře v jednu chvíli oslabovala až o šest procent, ale kvůli velmi špatné výkonnosti britské měny je to aktuálně o 0,6 procenta. Proti australskému dolaru ztrácí koruna 3,1 procenta a proti švédské koruně 5,3 procenta.

"Od začátku roku jsou pod největším tlakem rizikovější měny, které ztrácely v důsledku ohromného odlivu zahraničního kapitálu. Ten byl přesouván především do amerického dolaru, který jako jeden z mála měn posiloval," uvedl Hájek. Americký dolar je stále považován za nejbezpečnější měnu, uskutečňuje se v něm 70 procent všech peněžních transakcí.

Euru se podařilo 'koronavirové' ztráty částečně zkorigovat, od začátku roku ztrácí k dolaru 2,2 procenta. Překvapením je švédská koruna, která od začátku roku na páru s eurem posílila o 1,3 procenta, nicméně od svého dna v březnu dokázala posílit o devět procent. Pod největším tlakem zůstává i letos venezuelský bolívar, který kvůli vleklé ekonomické krizi ztratil k dolaru 340 procent.

"Následný vývoj všech světových měn bude záviset na tom, jak budou investoři vnímat rizika v ekonomice a na finančních trzích. Ty se aktuálně trochu vrací a můžeme si tak všimnout například oslabování české koruny," upozornil Hájek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď