Koruna opět oslabila vůči euru i dolaru, burza přerušila růstovou sérii

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pondělí opět oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru ztratila oproti předchozímu závěru 12 haléřů na 24,49 Kč/EUR a vůči dolaru 23 haléřů na 24,02 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online kolem 17:00. Pražská burza po předchozích osmi dnech růstu oslabila.

"Středoevropské měny dnes bez většího povzbuzení ze strany makroekonomických dat oslabovaly a odepisovaly tak zisky z konce minulého týdne," uvedl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Podle něj nejvíce ztrácel maďarský forint, následovaný polským zlotým a českou korunou.

Koruna v polovině minulého týdne zpevnila po zveřejnění aktuálních dat o inflaci, která v červenci podle údajů Českého statistického úřadu potřinácté v řadě zrychlila na 17,5 procenta. Proti červnu ale byla meziroční inflace jen o 0,3 procentního bodu vyšší. V následujících dnech pak ale koruna začala oslabovat.

Burzovní index PX v pondělí klesl o 0,85 procenta na 1250,96 bodu. Dolů ho táhly především akcie bankovní skupiny Erste a energetické firmy ČEZ, vyplývá z údajů na webu burzy. Nedařilo se ani koruně, která dnes oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Se ztrátou zakončilo obchodování sedm z deseti emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX. Nejvýrazněji ztrácely cenné papíry Erste bank, které odepsaly 2,1 procenta na závěrečných 598 korun za kus.

V menší míře se nedařilo ani dalším dvěma bankovním titulům obchodovaným v Praze. Akcie Monety zlevnily o 0,6 procenta a emise Komerční banky ztratila 0,31 procenta. "Banky oslabovaly v souladu s negativním sentimentem na západoevropském bankovním sektoru," uvedl analytik společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Mimo bankovní sektor ztrácely především akcie polostátní energetické společnosti ČEZ. Jejich závěrečná cena 1075 Kč byla o 1,38 procenta nižší než při ranním otevření burzy.

Naopak mezi růstové tituly se dnes na pražské burze zařadila Photon Energy. Akcie společnosti zabývající se stavbou solárních elektráren posílily o 6,17 procenta na 86 Kč. "Pohybují se tak na nejvyšší ceně od loňského března," poznamenal Boháč.

O necelá dvě procenta si polepšila také emise řetězce farmaceutických prodejen Pilulka Lékárny. Obchodování uzavřela s kurzem 1030 Kč za kus.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Pondělí kolem 17:00

Kč/EUR

24,37

24,49

Kč/USD

23,79

24,02

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď