Koruna neudržela ranní posílení a vrátila se nad 27,10 Kč/EUR

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek neudržela ranní zpevnění pod 27 Kč/EUR a zakončila silnější o dva haléře na 27,13 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila o další tři haléře na 23,35 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Pražská burza mírně posílila, podobně jako ve čtvrtek.

Pod úrovní 27,00 Kč/EUR se česká měna příliš dlouho neudržela, podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Pro korunu dnes byl dobrý začátek, ale o to horší konec, doplnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

"Posílení koruny zabránilo pokračující úspěšné tažení amerického dolaru na trhu s eurem," uvedl Vejmělek. Zpevnění české měny podle něj nenahrává také další zhoršování situace s koronavirem v Česku.

Jako dočasný tlumič proti strachu z vysokého počtu nových případů koronaviru zafunguje podle analytiků Next Finance u koruny nadcházející prodloužený víkend. "Kurz je aktuálně o více než 70 haléřů slabší než její 200denní klouzavý průměr," poukázali.

Burzovní index PX v pátek zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie technologické společnosti Avast, naopak brzdou byly bankovní tituly. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Ze 12 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX jich sedm uzavřelo obchodování v plusu. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry Avastu, které zdražily o 1,82 procenta na 161,90 Kč.

Více než jednoprocentní růst si připsaly ještě další dva tituly. Akcie telekomunikační firmy O2 Czech republic posílily o 1,39 procenta na 218,50 Kč a emise textilky PFNonwovens zpevnila o 1,32 procenta.

Opačným směrem, do červených čísel, zamířila trojice bankovních titulů obchodovaných v Praze. Nedařilo se zejména rakouské bankovní skupině Erste, jejíž akcie odepsaly 1,67 procenta na 484 Kč za kus. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,61 procenta a emise Monety odepsala 0,59 procenta.

Za celý uplynulý týden  akcie na pražské burze oslabily, index PX klesl o 1,1 procenta na 863,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst v minulém týdnu zaznamenaly akcie výrobce antivirových programů Avast , naopak největší pokles postihl akcie Erste Group. Předchozí týden akcie klesly o 2,7 procenta.

"Týden se nesl ve znamení návratu prodejního tlaku na americké technologické akcie, upozornění na možné nekalé transakce v rámci bankovního sektoru a zvýšeného rizika plynoucího z opětovného nárůstu denně nakažených covid-19 v téměř globálním měřítku se zaměřením na Evropu. Indexy evropských bank se posunuly poblíž ke svým minimům," uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byl Avast, o 6,1 procenta na 161,9 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Situace kolem horšící se pandemické situace a více lidí zůstávajících na práci z domova ale jsou příznivé pro větší poptávku po firemních produktech.

Naopak nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group, oslabení o 6,6 procenta na 484 Kč. Celý finanční sektor byl pod tlakem vzhledem k uniklým informacím o údajném nekalém jednání velkého množství bank z celého světa zapleteným do údajného praní špinavých peněz plynoucích především z Ruska. Domácí bankovní tituly tomuto prodejnímu tlaky neunikly. Erste je tradičně nejvíce reagující bankou na zahraniční dění.

Investoři budou dál sledovat dění ohledně pandemie. Pozornost se bude věnovat i možným následkům z úniku dat o údajném nekalém jednání několika významných bank na poli praní špinavých peněz. "Celkově může pokračovat ostražité obchodování kvůli blížícím se prezidentským volbám v USA a zhoršující se pandemiologické situaci," odhadl Sklenář. Příští týden bude pro domácí trh zkrácený z důvodu pondělního státního svátku.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pátek kolem 17:00
Kč/EUR 27,15 27,13
Kč/USD 23,32 23,35

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 28. října 2020

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď