Koruna neudržela dopolední růst a znovu oslabila

foto Bankovky eur a koruny.

Praha - Česká měna dnes nejdříve díky zlepšení nálady na finančních trzích mazala čtvrteční ztráty, nakonec ale zavírala slabší k euru i dolaru. Vůči evropské měně koruna ztratila 18 haléřů na 26,77 Kč/EUR, k dolaru se kolem 17:00 obchodovala na 23,81 Kč/USD o téměř 40 haléřů slabší než o den dřív. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza po třech propadech v řadě dnes opět posílila. Index PX stoupl o 2,54 procenta na 930,94 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise.

"Koruna se dopoledne snažila profitovat z lepší nálady ve světě, ale obrátila a slábne," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Také do dalších dní má česká měna více prostoru pro oslabení, předpověděli analytici Next Finance.

Pražská burza po třech propadech v řadě dnes opět posílila. Index PX stoupl o 2,54 procenta na 930,94 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise, například akcie bankovní skupiny Erste o více než pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V předchozích třech dnech se burzovní index propadl skoro o 60 bodů. Dnešní růst ale smazal zhruba polovinu těchto ztrát. Velký podíl na tom měly akcie Erste, s nimiž se obchodovalo v největším objemu a které si zároveň nejvýrazněji polepšily. Zdražily o 5,21 procenta na 609,40 koruny.

Velký růst zaznamenaly také další emise bank. Cenné papíry Moneta Money Bank si připsaly 4,55 procenta na 57,50 koruny a cenné papíry Komerční banky 3,76 procenta na 580 korun. V červených číslech dnes z hlavních emisí skončily pouze akcie výrobce lihovin Stock, které zlevnily o 0,96 procenta na 71,90 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,59 26,77
Kč/USD 23,43 23,81

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne klesly o 2,8 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 2,8 procenta na 930,9 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší propad postihl akcie Erste Bank, jako jediné rostly akcie výrobce tkanin PFNonwovens. Předchozí týden akcie přidaly více než čtyři procenta.

"Index PX přerušil sérii tří týdnů, které zvládl zakončit vždy v zelených číslech," řekl ČTK makléř Wood & Company Lukáš Novotný. PX se ve čtvrtek dostal až na hranici 900 bodů, část ztrát pak v pátek korigoval. Celkově se tento týden obchodovaly akcie v nadprůměrném objemu 3,85 miliardy Kč. To bylo podle něj způsobeno především větším obchodním zájmem o banky.

Uplynulý týden investoři sledovali především zasedání americké centrální banky, napsal analytik J&T Banky Milan Lávička. Zasedání podle něho ujistilo trh, že následující měsíce bude Fed pokračovat v nákupech aktiv přinejmenším za stejných podmínek jako doposud. "Trh si zřejmě sliboval více a po několika růstových týdnech a především po výrazně růstovém začátku týdne se ve čtvrtek vrátili prodejci," dodal. Z pohledu celého týdne americký S&P 500 ztratil přes tři procenta, a evropský Stoxx Europe 600 dokonce téměř pět procent.

Jedinou rostoucí akcií uplynulého týdne byla na pražské burze PFNonwovens (1,1 procenta na 716 Kč). Vzhledem k nízkému podílu volně obchodovaných akcií a malé likviditě akcie i přes zvýšenou rozkolísanost tolik nereaguje na dění na trzích. Největší propad pak zaznamenala Erste Group (o 7,2 procenta na 609 Kč), která je naopak na celkový sentiment velmi citlivá, uvedl Lávička. I přes výrazný propad jde jen o mírnou korekci v kontextu více než 30procentního růstu za předchozí dva týdny.

Poslední týden ukázal, že se trh dokáže rychle otočit a významně korigovat. Současně připomněl, že epidemiologická situace kolem covidu-19 by se neměla podceňovat, což se podle analytika poslední dobou již trochu dělo. "Odhadujeme, že na trhu může zůstávat zvýšená rozkolísanost, k čemuž přispěje i páteční převážení hned několika významných indexů (Stoxx Europe, FTSE, CECE a například PX)," uvedl Lávička.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď