Koruna nereagovala na HDP ani ČNB a zůstala na 24,73 Kč/EUR

foto Bankovky eur a koruny.

Praha - Česká měna dnes nereagovala na zpřesněné údaje o českém hrubém domácím produktu (HDP) ani informace z České národní banky. K euru stagnovala na 24,73 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna smazala pondělní zisky a oslabila o 15 haléřů na 23,09 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online a vyjádření analytiků. Pražská burza oslabovala, index PX klesl o 0,79 procenta na 1309,88 bodu. Dolů ho stáhly zejména akcie Monety a Komerční banky, rostl ČEZ.

"Koruna v poklidném modu," shrnula dnešní obchodování ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Poukázala na to, že česká měna nechala bez povšimnutí vyjádření viceguvernéra ČNB Marka Mory pro dnešní deník Právo. Uvedl, že centrální banka v červnu pravděpodobně dále zvýší úrokové sazby, sám žádný strop ani limit ke zvýšení nemá.

Podle analytiků koruna nereagovala ani na dnes zveřejněný zpřesněný odhad HDP. Český statistický úřad uvedl, že ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,8 procenta a proti předchozím třem měsícům o 0,9 procenta. Obě čísla jsou o dvě desetiny procentního bodu vyšší než v dubnovém předběžném odhadu.

"Koruna je přesto pod lehkým tlakem kvůli situaci ve světě," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Poukázal na ztráty vůči dolaru. "Trh je s prodeji domácí měny opatrný hlavně kvůli hrozícímu zásahu ČNB," dodal.

Pražská burza dnes oslabovala. Index PX klesl o 0,79 procenta na 1309,88 bodu, a odevzdal tak pondělní zisky. Dolů ho stáhly především akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Dařilo se naopak elektrárenské společnosti ČEZ. Aktivita na trhu byla velmi vysoká, celkový zobchodovaný objem přesáhl 2,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Nárůst aktivity byl evidentní především v závěrečně aukci v souvislosti s tím, že se jednalo o poslední obchodní seanci v měsíci květnu, což je zároveň rozhodný den pro rebalanci indexu PX," uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Moneta zahájila obchodování prudkým propadem o více než sedm procent. "Investoři reagovali na včerejší (pondělní) zprávy o zrušení spojení Monety s AirBank," uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. V průběhu dne se ale situace uklidnila, akcie Monety část ztrát umazaly a zavřely slabší o 2,79 procenta na 76,60 Kč.

V červeném skončily i další finanční tituly. Komerční banka si odepsala 2,65 procenta na 716 korun. Pojišťovna VIG si pohoršila o 1,42 procenta na 554 korun a Erste Bank klesla o nepatrných 0,06 procenta na 722,60 koruny.

Nejvýraznější ztrátu dnes zaznamenala tabáková společnost Philip Morris ČR, jejíž akcie zlevnily o 4,91 procenta na 17.060 korun. Dnes poprvé se obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 1310 korun. "De facto ale akcie výrobce cigaret rostly, protože oslabily méně, než kolik činí dividenda," podotkl Boháč.

Naopak cenné papíry ČEZ zdražily o 2,19 procenta na 1121 korun. Zároveň šlo o nejobchodovanější titul dne, celkový objem přesáhl miliardu korun. Dařilo se také zbrojovce Colt CZ, která si polepšila o 0,81 procenta na 625 korun. Dnes naposledy se obchodovala s nárokem na dividendu 25 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,73 24,73
Kč/USD 22,94 23,09

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď