Koruna na počátku týdne mírně oslabila k euru i dolaru

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna na počátku nového týdne mírně oslabila k euru i dolaru. Vůči evropské měně koruna ztratila tři haléře na 27,28 Kč/EUR, k dolaru si pohoršila o sedm haléřů na 23,09 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražská burza oslabila, do červených čísel jí táhly hlavně akcie O2, Erste a VIG.

Korunu ke slabším hodnotám táhne posilující dolar, uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Pro výhled české měny podle něj zůstává klíčové, jak se bude pohybovat dolar spolu se sázkami na výsledek amerických prezidentských voleb.

"Kurz dnes zcela ignoroval domácí dění včetně toho, že ministerstvo financí ČR hodlá ve čtvrtém kvartále vydat víc dluhopisů, než původně plánovalo," podotkl Pikora. Může za tím být podle něj také očekávání větších výdajů, než stát dosud čekal.

Burzovní index PX v pondělí oslabil o 0,33 procenta na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie telekomunikační společnosti O2 Czech republic spolu s dvojicí rakouských finančních titulů. Výraznějšímu poklesu naopak bránily cenné papíry energetické firmy ČEZ a banky Moneta. Na trhu Start pražské burzy se dnes začalo obchodovat s akciemi společnosti Pilulka Lékárny. Debut nového titulů byl úspěšný, cena akcií Pilulky stoupla o téměř 18 procent. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Z 11 hlavních titulů pražské burzy, které ovlivňují hodnotu indexu PX, čtyři zakončily obchodování se ztrátou. Další dvě emise stagnovaly.

Nejvýraznější pokles postihl akcie O2, které po poklesu o více než tři procenta uzavřely s cenou 219,50 koruny. "Po zvýšené poptávce z konce minulého týdne, která poslala kurz O2 na vyšší hodnoty, se dnes dostavilo vybírání krátkodobých zisků a kurz se vrátil k hranici 220 Kč, kde se v poslední době stabilně drží," popsal příčinu makléř Fio banky David Brzek.

Výrazný vliv na pokles indexu mělo také oslabení akcií rakouské bankovní skupiny Erste a rovněž rakouské pojišťovny VIG. Emise Erste zlevnila o 1,68 procenta na závěrečných 486,40 Kč za akcii. Cenné papíry VIG odepsaly přes procento na 502,50 koruny.

Proti trhu šel na pražské burze především ČEZ, který posílil o 0,8 procenta na 443 Kč. "Po pátečních zprávách o prodeji rumunských aktiv opět roste pravděpodobnost, že bude vyplacena mimořádná dividenda a na aktuálních cenách, kdy kurz zaostává za vývojem utilit v Evropě, je titul pro investory opět atraktivnější," uvedl Brzek.

Dařilo se také akciím banky Moneta. Zdražily o více než půl procenta na 54,50 koruny.

Debut na pražské burze má za sebou emise lékárenské a technologické společnosti Pilulka Lékárny. Akcie firmy se dnes začaly obchodovat na trhu Start, který je určený pro rozvíjející se malé a střední české podniky. Cena akcií stoupla bezmála o 18 procent na 500 Kč za kus.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Pondělí kolem 17:00
Kč/EUR 27,25 27,28
Kč/USD 23,02 23,09

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď