Koruna na nejsilnější hodnotě od intervencí, volby nemají vliv

foto První den voleb do Poslanecké sněmovny, 20. října ve volební místnosti v Základní škole Sázavská v Praze 2.

Praha - Česká měna dnes vůči euru posunula nejsilnější hodnotu od začátku intervencí České národní banky pod 25,65 Kč/EUR. Proti čtvrtku končila silnější o šest haléřů na 25,66 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna oslabila o sedm haléřů na 21,77 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Sněmovní volby na vývoj kurzu podle analytiků nemají vliv. Pražská burza se vrátila k růstu, index PX přidal 0,36 pct na 1056,61 bodu. Rostly akcie O2, Erste a Komerční banky, pokles postihl ČEZ a Monetu.

Česká měna ukazuje, že strach z voleb zatím nemá, podotkl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. "Opatrnost před volbami dlouho nevydržela. Nečekáme však, že by výsledky voleb korunu podstatným způsobem ovlivnily," doplnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

České měně podle Vlka nahrává další výrazný nárůst korunových výnosů, který zvyšuje její atraktivitu. Zeisel připomněl, že ze strany centrálních bankéřů sílí hlasy o brzkém dalším zvýšení úrokových sazeb. V celotýdenním hodnocení si koruna podle Zeisela polepšila vůči euru o více než deset haléřů, tedy téměř půl procenta.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,72 25,66
Kč/USD 21,70 21,77

Zdroj: Patria Online

Pražská burza se vrátila k růstu, index PX přidal 0,36 procenta

 

Pražská burza po dvou dnech poklesu se na konci týdne vrátila k růstu. Index PX stoupl o 0,36 procenta na 1056,61 bodu. Rostly akcie telekomunikační společnosti O2, Erste Bank a Komerční banky, pokles postihl cenné papíry energetické firmy ČEZ a Moneta Money bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

"Nejvyššímu růstu se dnes těšily akcie O2 Czech Republic, které si připsaly 2,1 procenta," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Cenné papíry operátora končily na 262,50 koruny.

"Další tři akcie si dnes polepšily o více jak jedno procento," doplnil Frayer. O 1,63 procenta na 103,15 koruny zdražily akcie mediální skupiny CME, cenné papíry Erste Bank vzrostly o 1,29 procenta na 975,30 Kč a textilní firmy Pegas Nonwovens o 1,14 procenta na 875 korun. Komerční bance akcie vzrostly o 0,43 procenta na 966 korun.

"Jinak poklidné aktivitě se vymykaly dva tituly - ČEZ a Moneta, kde včetně závěrečné aukce proteklo současně 500 milionů Kč," podotkl makléř Fio banky Pavel Hadroušek. Akcie ČEZ odevzdaly 0,39 procenta na 458 korun, Monetě klesly o 0,46 procenta na 75,05 Kč.

Růst nad 350 Kč neudržel Unipetrol, který v závěrečné aukci klesl zpět, poukázal Hadroušek. Cenné papíry petrochemického holdingu ztratily 0,63 procenta na 347,30 koruny. Nejvýraznější pokles o 0,90 procenta na 16.351 korun dnes postihl akcie tabákové firmy Philip Morris.

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 0,3 procenta

 

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily. Index PX od minulého pátku přidal 0,3 procenta na 1056,7 bodu. Největší nárůst zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resort. Nejhůře se vedlo cenným papírům výrobce lihovin Stock Spirit, vyplývá z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie oslabily o půl procenta.

"V uplynulém týdnu se investoři soustředili opětovně na výsledkovou sezonu v zámoří. Zatím jsme teprve v první pětině, ale zatím výsledky více než naplňují očekávání. Zajímavý krok se udál v USA, kde Senát schválil rozpočet pro rok 2018, což je důležitý milník pro uvolnění cesty k očekávané daňové reformě. Americké akciové indexy dále posunuly svá historická maxima. Ani domácí index PX nestál pozadu," popsal hlavní události na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirit, která přišla o 4,6 procenta na 70,6 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. "Nicméně se domníváme, že titul si vybírá oddechový čas po silném růstu v minulých týdnech, kdy někteří investoři zvyšovali své podíly," uvedl Vaníček.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla TMR, která posílila o 2,7 procenta na 719 Kč. Ani tato společnost nezveřejnila žádné kurzotvorné informace. Vaníček odhadl, že šlo spíše o technický posun v rámci křehké likvidity.

Příští týden bude opětovně především o výsledkové sezoně a Evropské centrální bance. "Celkově jsme na příští týden nadále pozitivní s tím, že výsledková sezona zatím přináší lepší než očekávané výsledky, které podporují nákupní náladu investorů," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď