Koruna mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve čtvrtek posílila k oběma hlavním světovým měnám shodně o dva haléře. Vůči euru se v 17:00 podle serveru Patria Online obchodovala za 25,64 Kč/EUR, k dolaru pak za 22,59 Kč/USD. Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila.

Čtvrtek patřil na finančních trzích ke klidnějším dnům. "Euro dneska dokonce lehce posílilo po zprávách, že obchodní aktivita byla v únoru překvapivě silná, zejména ve Francii. To vyplynulo z dnes zveřejněných indexů PMI," uvedla ředitelka společnost Next Finance Markéta Šichtařová.

Pohyb kurzu koruny je podle ní jen kosmetický. "Ani zítra (v pátek) nečekáme velké výkyvy kurzu. Koruna bude víceméně stagnovat kolem stávajících hodnot," dodala. 

Burzovní index PX ve čtvrtek klesl o 0,86 procenta na 1058,89 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste Bank a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Ze 12 emisí, které ovlivňují hodnotu indexu PX, jich sedm uzavřelo seanci se ztrátou. Čtyři tituly rostly a jeden - Kofola - stagnoval. Nejvýraznější pokles postihl cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Jejich cena klesla o více než tři procenta na 809,40 koruny.

O více než 1,6 procenta na 548 korun oslabily akcie ČEZ. "Stopku v růstu akciím vystavily klesající ceny elektřiny a velkou měrou se na dnešním červeném výsledku mohla podepsat i konference o budoucnosti české energetiky," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Na konferenci zazněly plány vrcholných vládních představitelů na způsob výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech. "Příliš otazníků ale nevyřešily, spíše se opět o několik let oddálilo finální rozhodnutí o výstavbě," dodal Frayer.

Do minusu zamířily rovněž akcie textilky PFNonwovens či společnosti Philip Morris ČR. Cenné papíry PFNonwovens zlevnily o 1,69 procenta na 816 Kč, emise Philip Morris odepsala 1,25 procenta na závěrečných 14.220 korun za akcii.

"Naopak čest pražské burzy hájily akcie Stock Spirits, CME, Monety nebo Avastu," uvedl Frayer. Nejlépe si vedly cenné papíry likérky Stock, které po posílení o více než procento uzavřely seanci s cenou 67,50 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,66 25,64
Kč/USD 22,61 22,59

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď