Koruna mírně posílila k euru, oslabila naopak k dolaru

foto Peníze - bankovky - dolary - eura - koruna.

Praha - Koruna v závěru týdne mírně posílila k euru, polepšila si o dva haléře na 25,15 Kč/EUR. Na sedmileté maximum, které dosáhla ve středu, se ale nevrátila. Vůči dolaru česká měna dnes oslabila o sedm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,67 Kč/USD. Pražská burza na konci týdne nepatrně klesla. Index PX ubral 0,02 pct na 1132,99 bodu. Proti růstu akcií ČEZ a Erste Bank šel pokles Monety a Avastu.

Koruna se ve středu dostala až k 25,06 Kč/EUR. Později sice své zisky korigovala, stále je ale velmi silná. "Jen od začátku letošního roku si koruna proti euru polepšila o více než jedno procento a je nejúspěšnější měnou regionu," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Dál přitom platí, že technika dává pro nejbližší dny koruně mnohem víc prostoru pro oslabení než pro posílení," míní ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Pražská burza na konci týdne nepatrně klesla. Index PX se snížil o 0,02 procenta na 1132,99 bodu. Proti růstu akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Bank působil pokles cenných papírů Monety Money Bank a antivirové firmy Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Pražský akciový trh se tak nadále drží v dohledu téměř dvouletého maxima. Stejně jako dnes index PX téměř stagnoval i za celý týden, ve kterém ztratil 0,1 procenta.

Poprvé po dvou týdnech dnes klesly akcie Avastu, které před tím opakovaně vylepšovaly své rekordní závěry. Odepsaly 1,27 procenta na 155 korun. Cenné papíry Monety odevzdaly 0,24 procenta na 84,80 koruny.

Ostatní finanční emise naopak zdražovaly. Erste Bank stoupla o 0,29 procenta na 844 korun, Komerční banka o 0,12 procenta na 813 korun a pojišťovna VIG si polepšila o 0,53 procenta na 658,50 Kč. O 1,15 procenta na 706 korun vzrostly akcie výrobce netkaných textilií PFNonwovens, cenné papíry ČEZ zakončily výše o 0,29 procenta na 519 korunách.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,17 25,15
Kč/USD 22,60 22,67

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,1 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily, index PX klesl o 0,1 procenta na 1133 bodů. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce zpevnily opět akcie antivirové společnosti Avast, naopak největší pokles postihl akcie bankovní skupiny Erste. Předchozí týden akcie přidaly 1,1 procenta.

"Uplynulý týden byl ve znamení dlouho očekávaného podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Vedle tohoto investoři sledovali zahájení výsledkové sezony v USA za čtvrté čtvrtletí 2019. Zatím jsou zveřejněná čísla důvodem k optimismu. To se mimo jiné projevilo i na akciových trzích, kde americké akciové indexy opětovně překonaly historické rekordy. Index S&P 500 vykázal za týden růst o 1,8 procenta, Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 o 1,2 procenta. Domácí index PX však pokulhává," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.  

Z pohledu celého týdne opětovně nejvíce rostly akcie Avastu, které posílily o 3,3 procenta na 155 Kč a dosáhly nových maxim. Lze podle Vaníčka pouze zopakovat, že akcie společnosti jsou v posledních měsících silně v oblibě investorů poté, co zmizelo riziko prodejů podílů původních majitelů z řad private equity fondů. Navíc se i minulém týdnu přidávaly další pozitivní komentáře od analytiků zahraničních investičních bank.

Naopak největší pokles týdne předvedly akcie Erste Group, které ztratily 2,7 procenta na 844 Kč. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Investoři sledují politické dění v Rumunsku, které by však zatím žádné výraznější dopady mít nemělo. Technicky se akcie rovněž dotkla horního pásma obchodovaného rozpětí za poslední období, a tak menší ústup není velkým překvapením.  

Příští týden bude pro americké trhy zkrácený o pondělní svátek. Investoři se zaměří na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, které by však nemělo přinést výraznější překvapení. Vedle tohoto budou investoři dále sledovat výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. "Předpokládáme, že bez výraznějších impulzů by mohla stále pokračovat pozitivní nálada," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď