Koruna mírně posílila k euru i dolaru

foto Peníze, euro, česká koruna, americký dolar, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes mírně posílila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru koruna zpevnila k 17:00 oproti předchozímu závěru o dva haléře na 25,87 Kč/EUR a k dolaru o tři haléře na 22,72 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza se na konci týdne vrátila k růstu, i když jen mírnému. Index PX stoupl o 0,17 pct na 1040,37 bodu. Rostl ČEZ, přes 2,5 pct přidal Avast.

Český statistický úřad dnes ráno oznámil, že v říjnu v Česku meziročně posílily průmysl a stavebnictví a klesl přebytek zahraničního obchodu. Korunu ale podle analytiků zveřejněná data příliš neovlivnila. "Koruna zůstává na konci týdne stabilní a nejeví zájem o česká data ani o pohyb hlavních trhů," sdělil Tomáš Vlk se společnosti Patria Finance.

Ani podle analytika Komerční banky Jakuba Matějů nesouviselo dnešní mírné posílení koruny s aktuálními informacemi statistiků. "Kolem zveřejnění (dat ČSÚ) v 09:00 byl totiž na trhu relativní klid," uvedl.

Pražská burza se na konci týdne vrátila k růstu, i když jen mírnému. Index PX dnes stoupl o 0,17 procenta na 1040,37 bodu. Rostly akcie energetické společnosti ČEZ a více než 2,5 procenta přidaly cenné papíry antivirové firmy Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna pokračovala v posilování k euru i dolaru.

Pražský akciový trh šel v tomto týdnu vzhůru jen v pondělí a dnes, v ostatních třech obchodních dnech oslaboval. "Celkově index PX ztratil tento týden 2,5 procenta," uvedl makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Akcie Avastu dnes zpevnily o 2,55 procenta na 80,50 koruny, o 1,22 procenta na 249, korun posílily cenné papíry telekomunikační firmy O2.

Dnes nejobchodovanější akcie ČEZ zdražily o 0,56 procenta na 539,50 Kč. Polepšily si také dvě ze tří bankovních emisí, Moneta Money bank o 0,39 procenta na 77,15 koruny a Erste Bank o 0,14 procenta na 853,60 Kč. Komerční banka naproti tomu odevzdala 1,22 procenta a zakončila na 888 korunách.

"Z červeného teritoria se nedostala ani pojišťovna VIG," poukázal na její ztrátu Hadroušek. Cenné papíry VIG ubraly 0,61 procenta na 567 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,89 25,87
Kč/USD 22,75 22,72

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu propadly o 2,7 procenta

Akcie na pražské burze v tomto týdnu propadly, když index PX ubral 2,7 procenta na 1040,4 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo především akciím likérky Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie mediální skupiny CME. Minulý týden akcie posílily o 0,6 procenta.

"Akciové trhy procházely opět vlnou výprodejů a nervózního obchodování. Ve čtvrtek evropské indexy zaznamenaly propad o 3,5 procenta, což byl nejhlubší jednodenní propad od června 2016, kdy bylo britské referendum o Brexitu. Výprodeje neměly jednotící impuls, ale šlo o celkový útěk od rizika. Celkově americké akciové indexy ztratily asi tři procenta. Evropské indexy propadly o tři až čtyři procenta a klesly na dvouletá minima," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.

Jednou z mála akcií, které v Praze skončila v zelených číslech, byla akcie Stock Spirits. Ta reportovala výsledky za prvních devět měsíců roku. Výsledky potvrdily především výrazné zlepšení na polském trhu, kde je společnost schopná získávat tržní podíl. Akcie reagovaly růstem a zakončily týden výše o 5,6 procenta na 60 Kč, což byl také nejvyšší růst v rámci akcií na pražské burze.

Naopak největší propad zaznamenaly akcie mediální společnosti CME, které klesly o 6,3 procenta na 72,6 Kč. Společnost již poněkolikáté prodloužila termín prodeje slovinských aktiv. Nicméně důvodem poklesu akcií je spíše propad celého technologického sektoru v zámoří, kde jsou akcie primárně obchodovány. Nedařilo se ani Erste Group, která ztratila 6,1 procenta na 853,6 Kč. Ta tradičně výrazně reaguje na celkový sentiment na trzích v zahraničí.

Středobodem příštího týdne bude hlasování britského parlamentu o dohodě o vystoupení z EU, kterou dojednala premiérka Theresa Mayová. Britská dolní sněmovna má hlasovat v úterý 11. prosince. Výsledek hlasování je však zcela nejistý a momentálně mírně převládá názor, že parlament dohodu neschválí. "Celkově máme na příští týden spíše negativní výhled," uzavřel Lávička.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď