Koruna mírně oslabovala, pražská burza se propadla o 3,6 %

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Koruna ve čtvrtek mírně oslabovala. Vůči euru si česká měna ve srovnání se středečním závěrem pohoršila o 11 haléřů na 26,70 Kč/EUR. K dolaru pak klesla o tři haléře, když se kolem 17:00 podle serveru Patria Online obchodovala za 23,46 Kč/USD. Pražská burza propadla o 3,6 procenata, akcie Erste ztratily přes sedm procent.

Koruna se vůči euru v posledních dnech pohybuje v intervalu mezi 26,53 až 26,70 Kč/EUR. "Pro zítřek (pátek) nečekáme žádnou změnu, kurz bude opět převážně stagnovat," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle analytičky Komerční banky Jana Steckerové se potvrzuje, že koruna je na současných úrovních nadhodnocená. "Námi očekávané snížení úrokových sazeb Českou národní bankou jí vrátí na slabší úrovně," podotkla.

Dnes oslabovaly i ostatní regionální měny. Maďarský forint odepsal půl procenta. "Ztrácet bude podle naší prognózy i v následujících měsících. Na konci letošního roku vidíme jeho kurz na úrovni 375 HUF/EUR. Podobný vývoj očekáváme i u polského zlotého," dodala Steckerová.

Burzovní index PX se ve čtvrtek snížil na 907,84 bodu, kde byl naposledy začátkem června. Šlo o třetí pokles v řadě a postihl všechny tituly. Nejvýraznější ztrátu zaznamenaly akce Erste Group Bank, které přišly o více než sedm procent. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu burzy. Podobným tempem padají i hlavní burzy v Evropě, které reagují na horší výhled americké centrální banky Fed a obavy z druhé vlny pandemie koronaviru.

Hodnota cenných papírů Erste Bank dnes na pražské burze klesla o 7,24 procenta na 579,20 koruny. Šlo o nejobchodovanější akcie dnešního dne s objemy obchodů za více než 258 milionů korun. Další bankovní tituly přišly o více než čtyři procenta. Komerční banka ztratila 4,28 procenta a akcie se v závěru dne obchodovaly za 559 korun. Moneta Money bank klesla o 4,18 procenta na 55 korun. Akcie pojišťovny VIG dnes odepsaly 1,69 procenta.

O téměř čtyři procenta (3,91) přišla textilka PFNonwovens, hodnota akcií klesla na 688 korun. Elektrárenská společnost ČEZ ztratila 3,31 procenta a den zakončila na 482,50 koruny za akcii. Hodnota akcií Avastu klesla o 2,05 procenta na 140,85 koruny.

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk připomněl, že hlavní světové indexy padají o dvě až čtyři procenta a zájem investorů se stáčí k bezpečí státních dluhopisů či zlata. Záminkou ke zrychlení propadu se podle něj stalo zasedání Fedu, která zůstala u svého negativního výhledu a čeká pomalé oživení. "Příslib držet sazby u nuly pak tíží zejména banky, které tak kvůli slabému výhledu pro ekonomiku i plošší výnosové křivce dostávají dvojitý zásah. Prudce však padají i tituly, skrze které investoři ještě před pár dny zuřivě spekulovali na rychlé oživení," poznamenal Vlk. Poukázal přitom na sedmiprocentní propad Erste, který podle něj představoval pro pražskou burzu hlavní závaží.

Lehký tlak podle Vlka pociťuje také koruna, která dnes vůči euru ztrácela, zatímco k dolaru svoji pozici hájila "celkem dobře". Podle serveru Patria Online si dnes česká měna vůči euru proti středečnímu závěru pohoršila o 11 haléřů na 26,70 Kč/EUR. K dolaru pak klesla o tři haléře, když se kolem 17:00 obchodovala za 23,46 Kč/USD.

Kurz české měny:
Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,59 26,70
Kč/USD 23,43 23,46
Zdroj: Patria Online

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 28. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď