Koruna mazala páteční posílení, k euru oslabila na 25,72 Kč/EUR

foto Peníze, bankovky, euro, česká koruna - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pondělí k euru smazala část svého pátečního posílení a oslabila o dva haléře na 25,72 Kč/EUR. Vůči dolaru ztratila osm haléřů a kolem 17:00 se obchodovala na 22,51 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza posedmé v řadě posílila, trhu k růstu pomohly akcie bank i Kofoly.

Za ztrátami koruny je vliv dalších středoevropských měn a také přehodnocení názoru spekulantů na další vývoj úrokových sazeb České národní banky, podotkl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. "Počet těch, kteří sázejí na vyšší sazby, klesá. Naopak roste počet těch, kteří sázejí na jejich stabilitu," dodal.

Koruna se připravuje na čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB, uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke. "(Zasedání) bude obzvlášť napínavé i přesto, že v souladu s trhem žádné zvyšování sazeb nečekáme," doplnila. Další zvýšení sazeb podle ní brzdí nejistoty plynoucí z vnějšího ekonomického prostředí.

Pikora upozornil, že česká měna vůbec nereagovala na zprávu, že ratingová agentura Fitch ponechala dlouhodobý, cizoměnový rating České republiky beze změny na úrovni AA-.

Burzovní index PX v pondělí stoupl o 0,36 procenta na 1052,05 bodu. Burze pomohly k růstu akcie bank Moneta a Erste i výrobce nápojů Kofola, které dnes patřily k nejobchodovanějším. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry bankovní skupiny Erste zdražily o 1,21 procenta na 801 korun. Mírně stoupla i cena akcií Moneta Money Bank, a to o 0,06 procenta na 77,05 koruny. Akcie Komerční banky, které dosáhly největšího objemu obchodů, stagnovaly na ceně 915 korun.

K cenným papírům s největšími objemy obchodů se dnes zařadily také akcie Kofoly, které zároveň zaznamenaly druhé nejvýraznější posílení z hlavních emisí pražské burzy. Připsaly si 4,48 procenta na 303 korun. Společnost Kofola ČeskoSlovensko dnes oznámila, že prodá polského výrobce nápojů Hoop Polska firmě ZMB Capital. Cena obchodu je v přepočtu zhruba 334 milionů korun. Analytici označují prodej polského Hoopu za kladnou zprávu, protože výsledky Kofoly v Polsku byly neuspokojivé.

Nejvíce dnes na pražské burze zdražily akcie provozovatele horských středisek TMR, jejichž cena stoupla o 5,56 procenta na 760 korun. Největší oslabení naopak postihlo cenné papíry operátora O2, které zlevnily o 1,21 procenta na 245 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,70 25,72
Kč/USD 22,43 22,51

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď