Koruna lehce oslabila k dolaru i euru, burza stagnovala

foto Peníze, mince, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Koruna v pátek mírně ztrácela vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru oslabila od čtvrtečního podvečera o dva haléře na 25,73 Kč/EUR. Na dolar ztratila tři haléře, a dnes kolem 17:00 se obchodovala za 23,44 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza stagnovala, posílily akcie CME a ztrácel Avast.

Na kurz koruny nemělo prakticky žádný vliv ani dnešní zveřejnění záznamu z minulého jednání bankovní rady České národní banky, uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Ze záznamu vyplývá, že pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali 25. září viceguvernér ČNB Marek Mora a člen rady Vojtěch Benda. Zbývající pětice členů hlasovalo pro ponechání úrokových sazeb beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na dvou procentech.

Burzovní index  v pátek PX sice klesl, ale jen o 0,09 procenta na 1004,56 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie mediální skupiny CME, zatímco největší propad postihl softwarovou společnost Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Cenné papíry CME si připsaly 2,94 procenta na 105 korun. Polepšily si také třeba akcie bankovní skupiny Erste, které zaznamenaly největší objem obchodů. Zdražily o 0,35 procenta na 740 korun.

Akcie Avastu, které nejvýrazněji zlevnily, oslabily o 2,68 procenta na 109 korun. Oslabení postihlo například i cenné papíry pojišťovací skupiny VIG, které odepsaly 0,34 procenta na 590 korun.

Za celý uplynulý týden akcie oslabily, index PX klesl o 3,3 procenta na 1004,6 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se opět nejhůře vedlo akciím bankovní skupiny Erste Group. Naopak nejvíce rostly akcie společnosti Tatry Mountain Resorts. Předcházející týden české akcie klesly o více než dvě procenta.

"Uplynulý týden byl skromný na významnější události, takže se investoři zaměřili na pravidelná makroekonomická data. Vedle toho investory nepotěšily informace o uvalení dovozních cel USA na zboží z Evropy. Ty způsobily prodejní tlak, který se na zámořských trzích prostřednictvím indexu S&P 500 projevil poklesem o 1,2 procenta. Podobně reagovala i Evropa, která prostřednictvím indexu Stoxx Europe 600 odevzdala 3,2 procenta," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie TMR, které přidaly 11,5 procenta na 970 Kč. V případě TMR končí období, kdy se mohou akcie kupovat s nárokem na benefity, jako jsou například skipasy. Tato skutečnost již tradičně přiláká zvýšenou poptávku.

Naopak největší pokles týdne předvedly akcie Erste Group, které klesly o pět procent na 740 Kč. Banka reagovala shodně s evropským finančním sektorem, který byl pod prodejním tlakem vzhledem k nepříznivému ekonomickému výhledu. Investoři začínají započítávat scénář ekonomického zpomalení či recese.

V příštím týdnu se budou nadále sledovat makroekonomická data, středeční zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed a pokračování americko-čínských rozhovorů na vysoké úrovni ke konci příštího týdne. Všechny faktory mohou podle Vaníčka přinést zvýšenou rozkolísanost burzy.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,71 25,73
Kč/USD 23,41 23,44

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 5. července 2020

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď