Koruna k euru opět posílila, drží se na nejsilnější úrovni od února 2020

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna ve čtvrtek opět posílila vůči euru, a drží se tak k němu na nejsilnější úrovni od loňského února. Koruna k 17:00 zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o dva haléře na 25,09 Kč/EUR. K dolaru naopak po středečním posílení oslabila o dva haléře na 22,19 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza poslední den zkráceného předvánočního týdne zakončila v plusu.

Na nejsilnější kurz k euru od 16. února 2020 se koruna dostala už ve středu poté, co Česká národní banka (ČNB) zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Dnes koruna rekord ještě mírně vylepšila, ale kurz z poloviny loňského února zatím nepřekonala. "Vzhledem k tomu, že inflace ještě během prvního kvartálu 2022 poroste, plánuje ČNB pokračovat ve zvyšování sazeb i v příštím roce. Českou korunu tak s vysokou pravděpodobností uvidíme ještě silnější, především na páru s eurem," sdělil analytik Jaroslav Tupý ze společnosti Purple Trading.

Burzovní index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,2 procenta na 1425,26 bodu. Dařilo se většině hlavních emisí v čele s ČEZ. Výraznějšímu růstu indexu bránila hlavně Moneta. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Se ziskem zakončilo obchodování sedm z 11 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. Akcie České zbrojovky stagnovaly a zbylé tři emise oslabily.

Nevýraznější růst zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ. Jejich cena stoupla o 1,27 procenta na 838 Kč. Byl to nejlepší závěr od roku 2012, upozornil ekonom Jan Tománek z Fio banky.

Téměř o procento zdražily cenné papíry nápojářské firmy Kofola. Obchodování uzavřely s kurzem 309 Kč za kus.

Z bankovních titulů přispěly k růstu indexu Komerční banka a Erste. Emise Komerční banky zpevnila o 0,44 procenta, akcie bankovní skupiny Erste zdražily o 0,24 procenta.

Brzdou výraznějšího růstu pražské burzy byly Moneta Money Bank a Avast. Akcie Monety oslabily o 2,32 procenta na 92,80 koruny za kus. Pokles byl podle Tománka technický, protože cenné papíry Monety se poprvé obchodovaly bez nároku na tříkorunovou dividendu. Akcie technologické společnosti Avast odepsaly čtvrt procenta.

Během celého zkráceného týdne akcie posílily. Index PX stoupl o 2,5 procenta na 1425,3 bodu a je nejvýše za více než 13 let. Nejvýrazněji vzrostly akcie bankovní skupiny Erste, největší pokles postihl pouze cenné papíry pojišťovny VIG. V předchozím týdnu akcie klesly o 1,4 procenta.

"Index PX během zkráceného týdne posílil o 2,53 procenta a čtvrteční obchodování zakončil nejvýše za více než 13 let. Rostl všechny dny v týdnu. V pondělí se mu podařilo zakončit v mírném plusu, a to i přes negativní sentiment na globálních trzích. Největší změnu tohoto týdne zaznamenal v úterý, kdy posílil o 1,48 procenta, což je i největší změna od začátku měsíce. Poměrně solidní přírůstky si připsal i ve středu. Ve čtvrtek spíše stagnoval ," popsal týdenní vývoj makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla akcie Erste Group, která přidala 4,1 procenta na 1024 Kč. U banky se neobjevila žádná konkrétní korporátní zpráva. Avšak stejně jako ostatní domácí banky i Erste bude podle analytiků profitovat z rostoucích úrokových sazeb na domácím trhu.

Naopak největší pokles zaznamenaly akcie VIG, které přišly o 0,2 procenta na 625 Kč. VIG pouze potvrdila, že pokračuje v jednáních s Maďarskem ohledně akvizice tamních aktiv Aegonu a že se tato jednání začínají otáčet vstřícným směrem.

Pro poslední týden letošního roku očekává analytik J&T Banky Milan Vaníček sváteční obchodní tempo. Důvodem bude i omezené obchodování na několika trzích. Londýn má například zavřeno v pondělí a úterý, většina Evropy pak má přinejmenším omezené obchodování v pátek. Domácí trh je v pátek zavřený. Naopak USA je celý týden otevřené. Vzhledem k tradičně nízké aktivitě se nedá vyloučit zvýšená rozkolísanost. "Celkově jsme na poslední týden roku neutrální," uzavřel.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Čtvrtek kolem 17:00

Kč/EUR

25,11

25,09

Kč/USD

22,17

22,19

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď