Koruna je nejslabší od poloviny července, vyhlíží jednání ČNB

foto Peníze, mince, české peníze - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes k euru ztratila čtyři haléře na 25,92 Kč/EUR, tak slabá byla naposledy v polovině letošního července. Vůči dolaru koruna klesla o desetník na 22,87 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Analytici očekávají, že bankovní radu České národní banky to ve čtvrtek přiměje k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Pražská burza rostla, PX stoupl o 1,6 pct na 1066,61 b. Dařilo se většině emisí, CME a Erste výše přes 3 pct, Moneta a VIG přes dvě, níže jen Kofola.

"Koruna oslabuje, krok za krokem. Překvapuje tím analytiky, zahraniční portfolio manažery i samotnou ČNB," podotkl ekonom Komerční banky Jakub Matějů. Dnes se ale podle něj důvody pro ztráty české měny hledají obtížně, protože inflace i nezaměstnanost v eurozóně dopadly podle očekávání. "Vinit tak lze snad jen konec měsíce a související uzavírání pozic, které vyústilo ve ztráty eura," doplnil.

Vůči dolaru koruna oslabovala společně s eurem, k němuž se dnes americká měna dostala na své 16měsíční maximum. "Zatímco stodenní průměr činí 22,21 Kč/USD, dnes jsme se dostali ke 22,90 Kč/USD a máme prostor k dalšímu oslabení," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance dnes česká měna ignorovala pozitivní vývoj ve světě a soustředila se na čtvrteční zasedání bankovní rady ČNB. Matějů upozornil, že očekávané zvýšení úrokových sazeb bude čtvrté v nepřerušené řadě za sebou. "Podle mě ale zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu nic nezmění. Investoři se budou stále bát vývoje na rozvíjejících trzích a korunu nakupovat nebudou. Ani s vyššími sazbami proto podle mě koruna výrazně neposílí," předpověděl Pikora.

 

Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 1,60 procenta na 1066,61 bodu. Dařilo se většině emisí, přes tři procenta vzrostly akcie mediální společnosti CME a Erste Bank, více než dvě procenta si připsaly Moneta Money Bank a pojišťovna VIG a téměř dvě procenta přidaly akcie ČEZ. Jedinou ztrátovou emisí byla nápojářská společnost Kofola. Vyplývá to z internetových stránek burzy.  

"V závěru neúspěšného měsíce globální akciové trhy částečně korigovaly měsíční ztráty. Pozitivní sentiment pomohl i pražské burze," podotkl Josef Dudek z Fio banky. V celém říjnu si index PX pohoršil o 3,2 procenta, doplnil Miroslav Frayer z Komerční banky.

Nejvíce, o 3,33 procenta na 77,50 koruny, dnes posílily cenné papíry CME. Přes tři procenta získala i Erste Bank, při nejvyšším denním objemu se její akcie zhodnotily o 3,27 procenta na 948 korun. Z finančních emisí se výrazněji dařilo také Monetě a VIG, jejichž cenné papíry si polepšily o 2,22 procenta na 76 korun, respektive o 2,16 procenta na 614 korun. Komerční banka přidala nejméně, a to 0,23 procenta na 870 korun.

Akcie ČEZ zdražily o 1,77 procenta na 545 korun a telekomunikační O2 posílila o 0,63 procenta na 241 Kč.

V dnešní seanci oslabila jen Kofola, a to o 0,34 procenta na 292 korun. Beze změny skončily obchodování technologická společnost Avast a tabáková Philip Morris.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,88 25,92
Kč/USD 22,77 22,87

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď