Koruna propadla vůči libře, burzu držely akcie Monety, KB a Avastu

foto Libra, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes mírně zpevnila k euru a dolaru. Naopak vůči libře česká měna po oznámení výsledků čtvrtečních voleb v Británii oslabila o 45 haléřů na 30,56 Kč/GBP. Pražská burza dnes posílila, index PX vzrostl o 0,15 procenta na 1093,41 bodu. V kladných číslech ho držely akcie Monety Money Bank, Komerční banky a technologické firmy Avast.

Koruna zpevnila k euru i dolaru, propadla se ale vůči libře

Koruna dnes mírně zpevnila k euru a dolaru. Vůči jednotné evropské měně si od čtvrtečního podvečera polepšila o dva haléře na 25,50 Kč/EUR, k dolaru zpevnila o čtyři haléře na 22,90 Kč/USD. Naopak vůči libře česká měna po oznámení výsledků čtvrtečních voleb v Británii oslabila o 45 haléřů na 30,56 Kč/GBP. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Vítězem voleb v Británii se stali konzervativci premiéra Borise Johnsona, kteří získali absolutní většinu v dolní komoře parlamentu. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna naopak zaznamenali nejhorší skóre za několik desetiletí.

"Po oznámení výsledků voleb koruna skokově oslabila ke 30,80 CZK/GBP," popsal dopolední vývoj ekonom Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. Během dne ale koruna ztráty umazávala. "Hodně lidem došlo, že s brexitem to nebude tak snadné, jak si myslí," domnívá se Pikora.

Podle analytika společnosti Czech Fund Lukáše Kovandy v posledních třech měsících žádná jiná měna na světě neposílila vůči koruně tolik jako libra, o zhruba 4,7 procenta. Za posledních šest měsíců libru vůči koruně překonala jen ukrajinská hřivna.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,52 25,50
Kč/USD 22,94 22,90
Kč/GBP 30,11 30,56

 

Zdroj: Patria Online

Pražskou burzu dnes držely akcie Monety, Komerční banky a Avastu

Pražská burza dnes posílila, index PX vzrostl o 0,15 procenta na 1093,41 bodu. V kladných číslech ho držely akcie Monety Money Bank, Komerční banky a technologické firmy Avast. Většina dalších hlavních titulů skončila ve ztrátě. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Světové trhy reagovaly na dvě důležité události. První z nich byla čtvrteční zpráva o americkém návrhu na dohodu s Čínou, po které začaly jednotlivé indexy stoupat. "Tržní euforii založenou na těchto zprávách ale dnes hodně přibrzdil americký prezident, podle něhož byly zprávy naprosto chybné," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Druhou podstatnou novinkou byl výsledek britských voleb, které ovládli konzervativci.

Na pražském trhu byly dnes dominantní především cenné papíry Monety. Staly se nejobchodovanějším titulem a zároveň posílily o 1,02 procenta na 84,55 Kč. Akcie Komerční banky zdražily o půl procenta na 804 korun. Naopak Erste Bank si pohoršila, když klesla o 1,09 procenta na 833,80 koruny. Ztrácela také pojišťovna VIG, a to o 0,15 procenta na 649 korun.

Procentuálně nejvyšší růst zaznamenal Avast, který posílil o 1,53 procenta na 133 korun. V červeném zakončily dnešní obchodování naopak elektrárenská společnost ČEZ, mediální CME, nápojářská Kofola nebo telekomunikační O2.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď