Koruna dnes znovu oslabila k oběma hlavním světovým měnám

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes znovu oslabila k euru i dolaru. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 25,35 Kč/EUR a byla tak o 11 haléřů slabší než ve čtvrtek. Vůči dolaru pak koruna klesla o devět haléřů na 20,68 Kč/USD. Pražská burza ukončila týden poklesem. Index PX odepsal 1,01 procenta na 1878,30 bodu. Zlevnila většina hlavních emisí, například bankovní tituly.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka korunu zaskočilo čtvrteční odpoledne, kdy se začaly znovu hroutit hlavní akciové trhy. Poslední vývoj prý potvrdil, že otřesy na globálních trzích představují pro korunu nemalé riziko.

"Zatím nedochází k většímu odlivu zahraničních spekulativních peněz, ale důvěra je posledním pohybem narušena a nebezpečí výběru zisků roste," dodal Vlk.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,24 25,35
Kč/USD 20,59 20,68

Zdroj: Patria Online

Pražská burza oslabila, dolů ji táhly bankovní tituly

Pražská burza ukončila pracovní týden poklesem. Index PX odepsal 1,01 procenta na 1878,30 bodu, zlevnila většina hlavních akcií. Nedařilo se například emisím bank či telekomunikačního operátora O2. Z nejobchodovanějších titulů rostly jen cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ, textilní firmy Pegas Nonwovens a petrochemického holdingu Unipetrol. Vyplývá to z informací na burzovním webu.

Ve ztrátě dnes skončily například akcie Erste Bank, které oslabily o 2,82 procenta na 994 korun, přičemž ve čtvrtek končily obchodování na 1023 korunách. Emise Komerční banky zlevnily o víc než procento na téměř 926 korun a Moneta Money Bank si pohoršily o 0,78 procenta na 82 korun. Cenné papíry O2 ztratily 0,73 procenta na 271 korun.

Naopak emise ČEZ zdražily o 1,17 procenta na 518 korun a Pegas Nonwovens si polepšily o 2,7 procenta procenta na 912 korun.

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o dvě procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu opět oslabily. Index PX během týdne klesl o dvě procenta na 1106 bodů. Jde tak o druhý týdenní pokles v tomto roce. Vyplývá to z výsledků burzy. Největší pokles zaznamenaly akcie likérky Stock Spirits. Nejlépe se vedlo cenným papírům Pegas Nonwovens. Předchozí týden akcie oslabily o 0,3 procenta.

"V týdnu trh sledoval výsledkovou sezonu, která uzavírá svou druhou třetinu, a dění na dluhopisových trzích v zámoří. Dluhopisový trh v zámoří se dostává pod prodejní tlak. Důvodem jsou dobrá makroekonomika, výhled na vyšší inflaci, zvyšování sazeb a vyšší potřeba dluhového financování USA. Zvyšující se výnosy tlačí na cenu rizikových aktiv. Americké akciové indexy zažily kolísavé seance a více jak odevzdaly všechny zisky, které dosud v průběhu roku získaly. Ani domácí index PX se neubránil prodejnímu tlaku," uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička.  

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits, která přišla o 6,2 procenta na 80,3 Kč. U firmy nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Akcie již druhým týdnem korigovala předchozí prudký růst.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Pegas Nonwovens, která získala 5,8 procenta na 912 Kč. Ta rovněž nepřišla s žádnou kurzotvornou informací. Někteří investoři mohou podle Lávičky zřejmě spekulovat na další nabídku odkupu a využívat výrazného rozdílu mezi současnou cenou na trhu a cenou v rámci nedávné nabídky.

Příští týden se trh zaměří na dění na dluhopisových trzích, výsledkovou sezonu a makroekonomická data. Rokolísanost na výnosech amerických desetiletých státních dluhopisů přináší nervozitu na riziková aktiva, která jsou pod prodejním tlakem. Výsledková sezona se přehoupne do poslední čtvrtiny, a tudíž by již neměla vybočit z pozitivního trendu. "Na příští týden nelze vyloučit nadále zvýšenou rozkolísanost s možným prodejním tlakem, a proto zůstáváme nadále velmi opatrní," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď