Koruna dnes ukončila obchodování s minimální změnou proti čtvrtku

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes během dne výrazně posilovala k euru, o zisky ale nakonec přišla a zavřela se ztrátou dvou haléřů proti čtvrtku. Podle serveru Patria Online se v 17:00 obchodovala za 26,37 Kč/EUR. K dolaru česká měna naopak o dva haléře posílila na 22,24 Kč/USD. Pražská burza dnes smazala část čtvrtečního poklesu. Index PX stoupl o 0,39 pct na 942,15 bodu. Růst Komerční banky a ČEZ působil proti poklesu Erste.

"Koruna dnes posílila až na hladinu 26,21 Kč/EUR. Takto silná byla naposledy v úvodu září," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Přestože nakonec koruna oslabila, je nyní zhruba o 60 haléřů silnější než její padesátidenní průměr.

"My v případě koruny vidíme nyní mnohem větší prostor pro její oslabení než pro posílení," dodala Šichtařová. 

Pražská burza dnes smazala část čtvrtečního poklesu. Index PX stoupl o 0,39 procenta na 942,15 bodu. Růst akcií Komerční banky, Moneta Money Bank a energetické firmy ČEZ působil proti poklesu cenných papírů Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

"Pražská burza v průběhu dnešní seance hledala směr dalšího vývoje, když oscilovala střídavě v záporném a kladném teritoriu, avšak nakonec zakončila s přírůstkem," podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. Za celý týden index PX podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty vzrostl o 3,4 procenta, tedy výrazněji než indexy hlavních světových burz, protože se díky státnímu svátku vyhnul úternímu akciovému poklesu.

Vzhůru dnes šly akcie ČEZ o 0,43 procenta na 470 korun, cenné papíry telekomunikační firmy O2 si polepšily o 1,27 procenta na 239 korun. Nejvýrazněji o 3,55 procenta na 70,10 koruny, stouply akcie likérky Stock.

Z bankovních emisí Komerční banka vzrostla o 1,41 procenta na 576 korun a Moneta Money Bank o 1,24 procenta na 65,30 koruny. Erste Bank naproti tomu ztratila 0,99 procenta na 618,40 koruny. Klesly také cenné papíry pojišťovny VIG o 0,10 procenta na 514 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,35 26,37
Kč/USD 22,26 22,24

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 3,7 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 3,7 procenta na 942,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie Moneta Money Bank. Pokles postihl pouze akcie elektrárenské skupiny ČEZ. Předchozí týden akcie stouply o 5,3 procenta.

"Pražská burza dále zůstávala pod vlivem pozitivního globálního sentimentu, index PX posiloval tak již třetí týden v řadě. Hlavními tahouny růstu se staly především finanční akcie. Ty, stejně jako ostatní sektoroví zástupci v Evropě i v zámoří, prožívají 'comeback' pod vlivem pozitivních zpráv o vývoji vakcín proti koronaviru," řekl ČTK makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Nejlépe si vedly akcie Monety Money Bank, které poskočily o 10,1 procenta, následovány akciemi Erste Bank s nárůstem o devět procent. Akcie Komerční banky se ziskem o čtyři procenta pak poměrně významně zaostávaly za vývojem ostatních bank. Dělo se tak pravděpodobně kvůli jejich konzervativnějšímu profilu, když investoři preferují rizikovější akcie.  

Jediným titulem mezi členy indexu PX, který uzavřel v záporném pásmu, se staly akcie ČEZ. Ty pod vlivem vybírání zisků z předešlých týdnů oslabily o 1,36 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď