Koruna dnes stagnovala k euru, zpevnila k dolaru. Burza dál rostla

foto Americké dolary, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes vůči euru stagnovala na 25,39 Kč/EUR. K dolaru ve srovnání s pondělním závěrem česká měna posílila o 13 haléřů. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 20,55 Kč/USD. Pražská burza podruhé za sebou vzrostla, ale méně výrazně než v pondělí. Index PX dnes stoupl o 0,12 procenta na 1111,77 bodu. Rostly akcie bank, ztrácely cenné papíry energetické firmy ČEZ i tabákové Philip Morris. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru posílila.

Investoři se české koruny nezbavují. Neovlivnila ji ani zpráva o vývoji běžného účtu platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím. Za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 63,4 miliardy korun. Přebytkový byl počtvrté za sebou.

"Čísla tak dokládají především dobrou kondici vývozu. Koruna tedy má rozhodně motor k dalšímu posilování. Na to si ale chvíli počkáme," uvedl analytik společnosti Next Finance Jiří Cihlář.

Impulsem k dalšímu posilování koruny by podle ní jednoznačně bylo potvrzení, že sazby České národní banky letos vzrostou ne ještě jednou, ale dvakrát. Více o tom napoví středeční čísla o české inflaci. "Ty tak budou takovým valentýnským dárkem pro české centrální bankéře. Také protože budou mít investoři zítra (ve středu) starosti s nakupováním růží a sladkostí, sázíme na to, že si na výraznější posílení koruny ještě chvíli počkáme," dodal Cihlář.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,39 25,39
Kč/USD 20,68 20,55

Zdroj: Patria Online

Pražská burza dál rostla, index PX přidal 0,12 procenta

Pražská burza podruhé za sebou vzrostla, ale méně výrazně než v pondělí. Index PX dnes stoupl o 0,12 procenta na 1111,77 bodu. Rostly akcie bank, ztrácely cenné papíry energetické firmy ČEZ i tabákové Philip Morris. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes stagnovala k euru, vůči dolaru posílila.

"Po výrazných pohybech z předchozích dní se situace na akciových trzích částečně uklidnila, což je patrné i na pražské burze. Rozkolísanost titulů je v rámci tohoto týdne podstatně nižší, menší je i obchodní aktivita," popsal dnešní vývoj makléř Fio banky David Brzek. Objem transakcí se podle něj snížil proti minulému týdnu na méně než polovinu, když se dnes zobchodovaly akcie za mírně přes půl miliardy korun.

Akcie Erste Bank přidaly desetinu procenta na 1018 korun, dopoledne přitom po vylepšených doporučeních od analytiků Deutsche Bank a Société Générale vystoupaly ke 1030 korunám. Cenné papíry Moneta Money Bank si polepšily o 0,85 procenta na 83 korun.

"Obrácený vývoj oproti včerejšku (pondělí) zaznamenala Komerční banka. Včera díky závěrečné aukci o své zisky přišla, dnes naopak byl o titul v aukci zájem a kurz zavíral na denních maximech," podotkl Brzek. Akcie Komerční banky zdražily o 1,52 procenta na 933 korun. Cenné papíry pojišťovny VIG naproti tomu odepsaly 1,37 procenta na 681,50 koruny.

Akcie ČEZ odevzdaly 0,39 procenta na 511 korun, Philip Morris se snížila o 0,48 procenta na 16.500 korun. Klesly také cenné papíry mediální společnosti CME o 1,03 procenta na 95,80 koruny. "Informace o novém významném akcionáři v mediální CETV (investiční skupina Janus Henderson drží podíl 5,2 procenta) se v kurzu příliš neprojevila," uvedl Brzek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď