Koruna dnes stagnovala k euru, zahájení voleb ji neovlivnilo

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Obchodování s korunou bylo dnes klidné. Česká měna stagnovala k euru na 25,53. Vůči dolaru pak posílila o 18 haléřů na 21,01 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza uzavřela týden mírným růstem. Index PX posílil o 0,1 procenta na 1108,81 bodu. Dařilo se akciím Erste Bank, zhodnotila i Moneta.

Zahájení prezidentských voleb se na kurzu koruny vůbec neprojevilo. "To není překvapení. Šance na zvolení prezidenta už v prvním kole jsou minimální. O tom svědčily i kurzy sázkových kanceláří. I proto si myslíme, že koruna v pondělí neukončí svou stagnaci u hladiny 25,50 CZK/EUR," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Také analytici Roklenu nečekají, že by výsledek voleb měl jakkoliv výrazně a dlouhodobě ovlivnit vývoj kurzu koruny. "Ten se tak bude primárně držet výkonu české ekonomiky a politiky centrální banky," sdělil ČTK hlavní editor Roklenu Jan Berka.

Česká národní banka pro letošek ve své prognóze počítá s dvojím zvýšením sazeb. "Naše předpoklady jsou o něco optimističtější. Korunu ke konci roku vidíme na 24,70 CZK/EUR, sazby o celý procentní bod výše," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,53 25,53
Kč/USD 21,19 21,01

Zdroj: Patria Online

Pražská burza dnes mírně rostla, dařilo se akciím Erste Bank

 

Pražská burza uzavřela týden mírným růstem. Index PX dnes posílil o 0,1 procenta na 1108,81 bodu. Dařilo se především akciím Erste Bank a Monety Money Bank. Největší ztrátu naopak utrpěl operátor O2. Aktivita na trhu byla nadprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Cenné papíry Erste Bank překonaly tisícikorunovou hranici, když zdražily o 1,2 procenta na 1010 korun. Moneta Money Bank si polepšila o 0,43 procenta na 82,35 Kč. Komerční banka rostla jen mírně, a to o 0,05 procenta na 924,50 Kč. Z finančních titulů v červeném skončila jen pojišťovna VIG, která odevzdala 0,76 procenta na 717,50 Kč.

Nejobchodovanějším titulem dne se staly akcie petrochemického holdingu Unipetrol, zhodnotily o 0,13 procenta na 376,50 Kč. Elektrárenská společnost ČEZ naopak klesla o 0,3 procenta na 502,50 Kč. Nejhůře ale dnes dopadla telekomunikační O2, jejíž cenné papíry zlevnily o 1,44 procenta na 274 korun.

Akcie na pražské burze ve druhém týdnu posílily o 0,4 procenta

 

Akcie na pražské burze ve druhém týdnu roku pokračovaly v růstu. Index PX přidal 0,4 procenta na 1108,8 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie operátora O2 CR. Nejlépe se opět vedlo cenným papírům bankovní skupiny Erste Group, vyplývá z výsledků burzy. Předchozí týden akcie posílily o 2,5 procenta. Pražská burza se během loňského roku dostala na šestiletá maxima.

"Druhý týden roku byl o začátku výsledkové sezony za čtvrté čtvrtletí 2017, zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky a makrodatech. Americké indexy v přípravě na výsledkovou sezonu pokračovaly ve spanilé jízdě a dosáhly nových historických maxim. Domácí index PX sice nebyl tak agresivní jako indexy v zámoří, ale i on si připsal lehký mezitýdenní zisk," shrnul vývoj na akciových trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

 Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR, která přišla o 1,8 procenta na 274 Kč. U společnosti nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. "Domníváme se, že dochází jen k technických výkyvům ze dne na den. Rovněž většina propadu byla zaznamenána jen v pátečním obchodování," uvedl Vaníček.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla opětovně Erste Group, která přidala 3,6 procenta na 1010 Kč. Akcie se podle Vaníčka pohybovala v souladu s vývojem evropského finančního sektoru, který pozitivně reagoval na růst výnosů dluhopisů po zápisu z posledního zasedání ECB.

Příští týden bude patřit výsledkové sezoně. "Pokud se potvrdí příznivá očekávání na firemní výsledky, tak by měla na finančních trzích pokračovat pozitivní nálada," odhadl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 19:00 25°C

Celá předpověď