Koruna dnes posilovala k euru i dolaru, dostala se pod 25 Kč/USD

foto Peníze - bankovky - dolary - eura - koruna.

Praha - Koruna dnes posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila ve srovnání s úterním závěrem o 24 haléřů na 27,29 Kč/EUR. K dolaru si polepšila o 32 haléřů a dostala se pod hranici 25 korun za dolar. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 24,83 Kč/USD. Pražská burza dnes vymazala své úterní ztráty. Index PX posílil o 1,11 procenta na 878,57 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie Avastu a bank.

Hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora upozornil, že dvacetidenní průměr koruny je 27,31 Kč/EUR, takže dnešní posílení je spíše návratem k normálu. "Vidina vakcíny proti koronaviru a vidina záchranného evropského fondu, jehož prostředky se budou nejspíš konvertovat na koruny, dává koruně prostor k posílení, ale oboje je pro mě stále dost nejisté," uvedl Pikora.

Nové makroekonomické zprávy jdou podle něj proti koruně. "V průmyslu už je deflace, což volá po ještě nižších úrokových sazbách," dodal. Český statistický úřad dnes zveřejnil, že ceny průmyslových výrobců v Česku v dubnu meziročně klesly o 0,8 procenta po březnovém růstu o 0,4 procenta. Snížily se poprvé od února 2018.

Vůči euru a dolaru dnes posílily i polský zlotý a maďarský forint. Celý region je tak nadále ve vleku posilujícího eura k dolaru, které již od počátku tohoto týdne přidalo zhruba dvě procenta. "Důvodem může být proti očekávání rychlejší rozvolňování restriktivních vládních opatření v jednotlivých evropských státech, které by mohlo urychlit oživení ekonomik na evropském kontinentu," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Pražská burza smazala ztráty, které utrpěla v úterý. Index PX dnes posílil o 1,11 procenta na 878,57 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie Avastu a bank, dařilo se ale většině hlavních titulů. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Úspěšný den má za sebou i koruna, která zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Obchodování uzavřelo se ziskem deset ze 12 titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX. Akcie Kofoly stagnovaly a jedinou z hlavních emisí, která zaznamenala ztrátu, byl Philip Morris.

Nejlépe si dnes vedly akcie textilky PFNonwovens. Cenné papíry výrobce netkaných textilií posílily o 2,8 procenta na 660 korun. Akcie technologické firmy Avast zdražily o 1,77 procenta na 149,85 Kč. O více než procento na 477 korun zpevnily cenné papíry energetické společnosti ČEZ.

Dařilo se rovněž trojici bankovních titulů. Akcie Erste a Monety zdražily o více než půl druhého procenta. Cenné papíry Komerční banky si polepšily o 0,6 procenta.

Jediným z hlavních titulů, který dnes zaznamenal ztráty, byl Philip Morris ČR. Cena akcií kutnohorského výrobce cigaret klesla o 0,59 procenta na závěrečných 13.460 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 27,53 27,29
Kč/USD 25,15 24,83

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď