Koruna dnes oslabila k euru i dolaru, burza klesla

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes k euru i dolaru oslabila o několik haléřů, zatímco ve čtvrtek naopak o haléře posílila. Vůči euru česká měna oslabila o haléř na 25,64 Kč/EUR. K dolaru ztratila šest haléřů a týden zakončila na 21,80 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. Pražská burza po třech růstech po sobě dnes klesla. Index PX ztratil 0,17 procenta na 1190,23 bodu. Dolů šly akcie ČEZ, Komerční banky i Avastu.

České koruně se v týdnu příliš nedařilo. V pondělí zahájila na 25,55 Kč/EUR, během týdne oslabila až na 25,70 Kč/EUR. "Regionální měny trpěly především pod tíhou vývoje tržních úrokových sazeb. Ty se v České republice propadly na nejnižší hodnoty od konce června, což koruně zrovna neprospělo. Naději v tomto směru slibuje srpnové zasedání České národní banky, které s největší pravděpodobností přinese další utažení měnové politiky," uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Po srpnovém zasedání centrálních bankéřů očekává posilování koruny.

Pražská burza po třech růstech po sobě dnes mírně klesla. Index PX ztratil 0,17 procenta na 1190,23 bodu. Dolů šly akcie energetické společnosti ČEZ, Komerční banky i softwarové firmy Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Index PX se dnes obchodoval kolem nuly a v samém závěru skončil lehce pod rovnovážnou úrovní, uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. "Pražská burza nedokázala zachytit výkon ostatních evropských burz, které dnes rostly kolem jednoho procenta," doplnil. Za celý týden index PX podle něj ztratil 0,60 procenta.

Cenné papíry ČEZ klesly o 0,75 procenta na 592 korun a akcie Avastu ubraly 0,23 procenta na 171,85 Kč. Nejslabší výkon dnes předvedly akcie tabákové firmy Philip Morris, podotkl Trampota. Klesly o 1,23 procenta na 14.420 korun.

Z bankovních emisí ztrácela Komerční banka o 0,39 procenta na 773 korun. Rostla naopak Erste Bank o 0,80 procenta na 808 korun a Moneta Money Bank o 0,18 procenta na 85,65 Kč.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,63

25,64

Kč/USD

21,74

21,80

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,6 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 0,6 procenta na 1190,2 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší pokles postihl akcie Tatry Mountain Resorts (TMR), naopak nejvíce na hodnotě přidaly akcie Erste Bank. Předchozí týden akcie stouply o 3,6 procenta.

"Pražská burza při spíše podprůměrné obchodní prázdninové aktivitě zakončila obchodní týden v záporu. Index PX nedokázal uhájit metu 1200 bodů, když pokles akcií Avastu převážil pozitivní výkonnost akcií Erste Bank," uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra. Akcie antivirové společnosti Avast po téměř 20procentním nárůstu v předešlém týdnu čelily podle něj vybírání zisků.

Pokles u akcií TMR je podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka způsoben tím, že firma se potýká s restrikcemi kvůli pandemii, které omezovaly nebo nadále omezují pohyb turistů. "Navíc rozruch kolem mutace delta nevyhovuje společnostem zaměřeným na znovuoživení ekonomiky," uvedl.

Nejlepší výkonnost v uplynulém týdnu pak zaznamenaly akcie Erste Bank, které podle Vávry kopírovaly vývoj zahraničních bank. "Navzdory 2,5procetnímu poklesu z pondělní seance nakonec týden uzavřely se ziskem 3,19 procenta," uvedl. Podle Vaníčka vývoj akcií Erste také zřejmě přilákal investory, kteří spekulují na výsledky společnosti, které firma zveřejní za týden v pátek. "Ty by měly být relativně silné a být podporou pro cenu akcie," dodal Vaníček.

V příštím týdnu bude v Česku zahájena výsledková sezona. Ve čtvrtek zveřejní pololetní výsledky Moneta Money Bank a v pátek Erste Bank.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 5:00 13°C

Celá předpověď