Koruna dnes navzdory číslům z průmyslu posílila k euru i dolaru

foto Euro a dolar - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes navzdory zhoršení podmínek ve zpracovatelském průmyslu posílila k euru o šest haléřů na 25,70 Kč/EUR. Vůči dolaru zpevnila o dva haléře na 22,43 Kč/USD. Vyplývá to z vyjádření analytiků a údajů na serveru Patria Online. Pražská burza pošesté v řadě rostla. Index PX dnes posílil o 0,45 pct. na 1048,28 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně banky a telekomunikační společnost O2.

Zatímco ostatní středoevropské měny dnes ztrácely, koruna se utrhla ze řetězu a posílila, uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. "K posilování však žádný speciální důvod neměla," doplnila.

Steckerová připomněla, že důvod k optimismu nenabídl ukazatel PMI podmínek ve zpracovatelském sektoru, který se v lednu propadl na nejnižší úroveň za posledních šest let. "Koruna navzdory slabému domácímu PMI zakončila týden posílením vůči euru i dolaru," podotkl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Analytici Next Finance předpokládají v příštím týdnu oslabení koruny poté, co bankovní rada České národní banky kvůli strachu z odchodu Británie z EU bez dohody odloží zvyšování úrokových sazeb. Očekávají oslabení české měny k hladině 25,80 Kč/EUR.

Pražská burza pošesté v řadě rostla. Index PX dnes posílil o 0,45 procenta na 1048,28 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně banky a telekomunikační společnost O2. Naopak nedařilo se CME či tabákové firmě Philip Morris. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z hlavních titulů pražské burzy dnes nejvýrazněji rostla emise společnosti O2 Czech republic. Akcie firmy zdražily o 1,85 procenta na závěrečných 248 korun.

Dařilo se také všem třem bankovním titulům obchodovaným v Praze. Cenné papíry Komerční banky si polepšily téměř o procento na 915 Kč, akcie Monety si připsaly 0,65 procenta na 77 koruna a emise rakouské bankovní skupiny Erste zpevnila o 0,3 procenta.

Mimo finanční sektor rostly například akcie technologické společnosti Avast. Jejich závěrečný kurz 86 Kč za kus byl o 0,58 procenta vyšší než při ranním otevření burzy.

Naopak mezi ztrátové se dnes zařadily cenné papíry CME nebo kutnohorského výrobce cigaret Philip Morris ČR. Akcie mediální skupiny CME oslabily o 1,29 procenta, cenné papíry Philip Morris zlevnily o 0,69 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,76 25,70
Kč/USD 22,45 22,43

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu posílily o 2,5 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu posílily a index PX přidal 2,5 procenta na 1048,3 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo nejvíce akciím Moneta Money Bank, naopak nejvíce klesly opět akcie mediální společnosti CME. Minulý týden české akcie posílily o 0,3 procenta

"Trh se v posledním lednovém týdnu zaměřil na americkou centrální banku Fed, čínskou návštěvu v USA, dění kolem brexitu a výsledkovou sezonu. Reakce byly pro zámořské akcie vesměs pozitivní. Indexy přidaly zhruba dvě procenta v týdenním srovnání. Německý DAX naopak odepsal jedno procento. Tam mohlo negativně působit stále vzrůstající nejasnost ohledně brexitu. Domácí trh prostřednictvím indexu PX následoval zámořské trhy," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Monety, které posílily o 5,6 procenta na 77 Kč. Moneta bude zveřejňovat své výsledky za čtvrtý kvartál příští týden, investoři se již na ně mohli připravovat. Očekává se pokračování zlepšujícího se trendu hospodaření a oznámení solidní dividendy.

Naopak nejhůře se dařilo akciím CME, které klesly o 4,8 procenta na 69 Kč. U společnosti se neuskutečnila žádná kurzotvorná informace. "Pohyb připisujeme spíše technickému vývoji po předešlém růstu," podotkl Vaníček.

Příští týden by měl být relativně oproštěný od informací o obchodním sporu mezi USA a Čínou. Důvodem je zahájení oslav čínského nového roku, kdy budou tamní trhy zavřené. Ani v otázce brexitu se neočekává žádný významný posun. Investoři se tak budou moci plně zaměřit na pokračující výsledkovou sezonu, která je prozatím hodnocena pozitivně. "Celkově jsme na příští týden mírně pozitivní," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď