Koruna dál posilovala k euru, k dolaru mírně oslabila

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes dále posilovala k euru, ale k dolaru si mírně pohoršila. K 17:00 koruna proti předchozímu závěru k euru zpevnila o pět haléřů na 26,93 Kč/EUR a k dolaru oslabila o dva haléře na 23,07 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza přišla o své úterní zisky.

Koruna v pondělí výrazně oslabila vůči oběma světovým měnám. K euru se vrátila nad 27 korun za euro, kde byla naposledy koncem května, a k dolaru se dostala na nejslabší úroveň za dva měsíce. Podle analytiků k oslabení přispěla zhoršující se situace kolem šíření koronaviru v Česku i dalších zemích. V úterý ale česká měna část ztrát smazala.

Dnes jednala bankovní rada České národní banky o úrokových sazbách. Rada jednomyslně nechala sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Podle analytiků do kurzu koruny k hlavním světovým měnám rozhodnutí centrální banky výrazněji nezasáhlo. "Ponecháním sazeb beze změny ČNB nijak nepřekvapila," sdělil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Burzovní index PX ve dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly v čele s Erste. Výraznějšímu poklesu bránily hlavně akcie technologické společnosti Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Pražská burza se po většinu seance pohybovala v kladném teritoriu, nicméně nakonec denní zisky neudržela a v závěrečné části obchodního dne se propadla do záporu," popsal průběh dnešního obchodování makléř Fio banky Josef Dudek.

Ze 12 emisí ovlivňujících hodnotu indexu PX jich dnes polovina uzavřela obchodování v červených číslech. Akcie textilky PFNonwovens stagnovaly a zbylých pět titulů posílilo.

"Tahounem poklesu se staly bankovní tituly, když ČNB po dnešním zasedání uvedla, že druhá vlna pandemie koronaviru je značným rizikem pro ekonomiku," uvedl Dudek. Nejvýraznější pokles, o více než tři procenta, zaznamenaly cenné papíry rakouské bankovní skupiny Erste. Obchodování uzavřely s cenou 495 Kč za kus.

Do minusu zamířily i další dva bankovní tituly obchodované v Praze. Akcie Komerční banky zlevnily o 2,61 procenta na 486 Kč a emise Monety oslabila o 1,74 procenta na 50,80 koruny.

Mimo bankovní sektor se nedařilo například cenným papírům energetické společnosti ČEZ. Jejich závěrečná cena 440,50 Kč byla o 0,34 procenta nižší než při ranním otevření burzy.

Naopak k ziskovým se dnes zařadily akcie technologické společnosti Avast či likérky Stock. Emise Avastu posílila o 1,94 procenta na 155 Kč za akcii, cenné papíry Stocku zdražily o 1,37 procenta na 59,30 Kč.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Středa kolem 17:00
Kč/EUR 26,98 26,93
Kč/USD 23,05 23,07

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 31. října 2020

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď