Koruna dál stagnuje k euru, k dolaru zpevnila

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Kurz české měny k euru se dnes oproti předchozímu závěru nezměnil, okolo 17:00 zůstal podle serveru Patria Online na 24,73 Kč/EUR. Koruna k euru stagnuje již delší dobu a nic na tom nezměnilo ani zvýšení úrokových sazeb tuto středu. Podle analytiků je to tím, že navýšení trhy očekávaly a měly ho již zahrnuté v ceně. K dolaru koruna zpevnila o pět haléřů na 23,45 Kč/USD. Pražská burza v závěru týdne rostla, index PX dnes posílil o 0,75 procenta na 1288,22 bodu. Nejvíce se dařilo akciím společností ČEZ a Avast.

V první polovině týdne byla koruna o něco silnější, když trh spekuloval před očekávaným zvýšením úrokových sazeb. Bankovní rada Česká národní banky (ČNB) se nakonec rozhodla zvýšit klíčovou úrokovou sazbu na sedm procent, finanční trh ale čekal o něco víc.

"Důvodem pro velmi stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností zůstává přítomnost ČNB na trhu, která svými intervencemi brání oslabování české měny," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Trhy podle analytiků nyní vyčkávají, jak se bude projevovat bankovní rada v novém složení pod vedením Aleše Michla. Nastupující guvernér centrální banky je sice odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb, podle některých ekonomů je ale možné, že sazby bude zvyšovat i rada pod Michlovým vedením.

Pražská burza v závěru týdne rostla, index PX dnes posílil o 0,75 procenta na 1288,22 bodu. Nejvíce se dařilo akciím energetické společnosti ČEZ a technologické firmy Avast. Posiloval také finanční sektor. V červeném skončila pouze zbrojovka Colt CZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

"Domácí trh sice otevřel dnešní obchodování pod tlakem, který byl patrný především na bankovních titulech, ale postupně se přesunul do kladného teritoria," uvedl makléř Fio banky Pavel Hadroušek.

Avast se tento týden odpoutal od úrovně 140 korun. Dnes jeho cenné papíry zdražily o 1,31 procenta na 155 korun. Akcie ČEZ obstaraly více než polovinu celkového objemu obchodů na pražském trhu. Posílily o 1,3 procenta na 1173 korun. "Nejen zde, i na bankách investoři přemítají, jak pravděpodobné je zavedení sektorové daně. Tedy kromě toho, jestli bude přes zimu plyn," podotkl Hadroušek.

Kolísavým vývojem dnes prošla Erste Bank. Krátce po otevření propadla k 625 korunám, což byly nejnižší úrovně od března. Lepší odpolední sentiment ale nakonec znamenal posílení o 0,56 procenta na 645,20 Kč. "Podobný vývoj měla Komerční banka, jež se obchodovala ráno u dolního mantinelu na 670 Kč, aby se později zvedla na 690 Kč," uvedl Hadroušek. Moneta Money Bank zhodnotila o 0,77 procenta na 78,50 Kč a pojišťovna VIG o 0,74 procenta na 544 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,73

24,73

Kč/USD

23,50

23,45

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze během týdne nepatrně oslabily o 0,2 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne nepatrně oslabily. Index PX klesl o 0,2 procenta na 1288,2 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Největší růst zaznamenaly opět akcie výrobce antivirových programů Avast. Nejvýraznější pokles naopak postihl cenné papíry Erste Group. V předchozím týdnu akcie na pražské burze klesly o 1,9 procenta.

"Důležitým faktorem pro finanční trhy během týdne byly obavy z recese. Během týdne proběhlo několik zasedání centrálních bank, které se všude na světě táhlo ve znamení rychlého utahování měnové politiky. Zasedání České národní banky větší dopad na obchodování nemělo," uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář.

V souhrnu za celý týden si podle něj americké akciové indexy připsaly růsty kolem 5,5 procenta, evropské si připisovaly zisky kolem dvou až tří procent. "V pátek ráno se index PX dostal se na nejslabší úrovně za poslední tři měsíce," podotkl analytik.

Nejhorší výkonnost zaznamenaly akcie Erste Group, které odepsaly čtyři procenta na 645 Kč. Za tím může být podle analytiků částečně to, že rakouský regulátor zavedl limity na poskytování hypoték podobně, jako tomu je v ČR. Nejlépe se naopak dařilo Avastu, které přidaly devět procent na 156 Kč.

Příští týden se bude podle Sklenáře pozornost upírat opět k akciím společnosti ČEZ, protože firma v úterý pořádá valnou hromadu akcionářů. Diskuze na ní se bude zřejmě z velké části točit okolo dividend, likvidity a procesu restrukturalizace, dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 15:00 14°C

Celá předpověď