Koruna dál posiluje, dařilo se i pražské burze

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes znovu posilovala vůči oběma světovým měnám. K euru zpevnila proti úterý o 17 haléřů na závěrečných 27,56 Kč/EUR, pondělní výraznou ztrátu ale stále nesmazala. K dolaru už pondělní ztrátu dohnala, přes den posílila o 25 haléřů na 25,43 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online. V pondělí se koruna ocitla k euru na nejslabší hodnotě od ledna 2015 a k dolaru byla nejslabší od ledna 2017. Dařilo se i pražské burze, i když méně výrazně než v úterý. Index PX dnes zpevnil o 1,62 procenta na 807,65 bodu. Dařilo se hlavně Avastu a Monetě.

Koruna během dopoledne posilovala vůči euru výrazněji a před polednem se krátce ocitla i na 27,33 Kč/EUR, což byla zhruba úroveň, kde uzavírala minulý týden.

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky znamená podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka pro trh riziko. "Přestože vypadá domácí měna stále zranitelná, trochu jí pomáhá vylepšení sentimentu na hlavních trzích," dodal Vlk. I pražská burza si dnes připsala 1,62 procenta.

ČNB ve čtvrtek zřejmě dál sníží úrokové sazby, a to o půl procentního bodu, vyplývá z o odhadů analytiků oslovených ČTK. Někteří ekonomové upozorňují, že další snížení sazeb již nebude příliš účinné pro boj s ekonomickými dopady šíření koronaviru a povede k dalšímu oslabení koruny. Nicméně zároveň přiznávají, že ČNB přistoupí ke snížení sazeb pod tlakem okolností, kdy i další centrální banky provádějí kroky na podporu ekonomik.

Rada ČNB naposledy snížila jednomyslně úrokové sazby nečekaně minulý týden v pondělí na mimořádném jednání. Základní úroková sazba klesla o 0,5 procentního bodu na 1,75 procenta. Cílem bylo zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. V úterý ČNB zveřejnila záznam z tohoto zasedání a z něj vyplývá, že guvernér Jiří Rusnok a člen bankovní rady Aleš Michl navrhovali snížit sazby o 0,75 procentního bodu.

Pražská burza dnes posílila, i když méně výrazně než v úterý. Index PX dnes zpevnil o 1,62 procenta na 807,65 bodu. Dařilo se hlavně akciím Avastu a Monety. Opačně na index působily hlavně cenné papíry Erste Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Z tuctu hlavních emisí pražské burzy jich dnes osm bylo ziskových. Další tři stagnovaly a jedna zaznamenala pokles.

Nejlépe si vedly akcie technologické společnosti Avast. Jejich závěrečná cena 114 korun byla o 14 procent vyšší než při ranním otevření burzy.

Vzpruhou pro index PX byly také cenné papíry banky Moneta a energetické společnosti ČEZ. Emise Monety zpevnila o 3,16 procenta na 55,45 Kč za akcii. Cenné papíry ČEZ uzavřely dnešní obchodování po růstu o 1,1 procenta s hodnotou 424,60 Kč za kus.

Jako jediný z hlavních titulů se dnes do červených čísel dostala Erste. Akcie bankovní skupiny odepsaly 6,77 procenta na 531,20 Kč. "Stalo se tak poté, co v průběhu obchodního dne vyšla zpráva, že banka podrobí revizi výplatu dividendy za loňský rok kvůli finanční krizi způsobené šířením koronaviru," uvedl makléř Fio Banky Josef Dudek.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/ 27,73 27,56
Kč/USD 25,68 25,43

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď